Blog > Léčebné terapie

Zrak jako ostříž

Zrak jako ostříž

Pokud jsou naše oči unavené bolí nás a pálí. Za jejich únavů může většinou nadměrná zátěž při činnostech, které jsou náročné na soustředění. Je-li oko uvolněné zamrkáme v průměru 22 x za minutu. Při čtení je to asi jen 10x a při práci s počítačem jen 8x.

Očím vadí také prašné a suché prostředí, alergeny v ovzduší, cigaretový dým a smog.

 

Jak se o oči starat?

Nejdůležitější ze všeho je správná korekce v případě, že máte nějakou vadu zraku. Nechte si oči vyšetřit a předepsat správné brýle či čočky.

  1. Snažte se co nejvíce využívat přirozené světlo. Choďte ven na čerstvý vzduch.
  2. Pokud se často díváte na televizi po setmění, rozsviťte si světlo
  3. Oči často zvlhčujte, mrkáním, či použitím očních kapek. Pomáhá také zvlhčení vzduchu.
  4. Na správné prokrvení očí můžete využít jednoduché cvičení - zavřete oči a snažte se představovat si žlutou nebo červenou barvu. Naopak při relaxaci si představujte zelenou nebo modrou.
  5. Při práci na počítači zařaďte pravidelné přestávky, nejlépe vždy po dvaceti minutách. Podívejte se na 20 vteřin do dálky a párkrát zamrkejte. Mějte správně nastavený jas monitoru a dostatečnou vzdálenost očí od něj. Písmo si nastavte přiměřeně velké ať oči zbytečně nezatěžujete.
  6. Máte-li možnost využívejte nástroje na automatickou úpravu jasu na monitoru, mobilu nebo tabletu. Čidlo je schopné nastavit správnou úroveň jasu podle okolních světelných podmínek.
  7. Dostatečně dlouho spěte a dostatečně pijte.
  8. Na internetu můžete najít cviky na tzv. oční gymnastiku.
  9. Pokud svítí slunce noste sluneční brýle.

 

Zdraví očí můžete také podpořit vitamíny - zařaďte do jídelníčku vitamín A a C a antioxidanty z řady karotenoidů - lutein a zeaxantin.