Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Způsobuje obezitu - Cushingův syndrom

Způsobuje obezitu - Cushingův syndrom

Cushingův syndrom se nejčastěji vyskytuje u dospělých ve věku 20 - 50 let. Více postihuje ženy.

Pokud trpíte tímto syndromem vaše tělo produkuje nadměrné množství hormonu kortizolu.

Co to ten Cushing je?

Cushingův syndrom je endokrinologické onemocnění, v nadledvinkách dochází k nepřiměřené tvorbě hormonu kortizolu. 

Kortizol je steroidní hormon vznikající v oblasti nad ledvinami - v nadledvinkách, ty patří do endokrinního systému, za správnou funkci je odpovědný podvěsek mozkový a svou funkci zde má také hormon ACTH řízený hypotalamem (což je část mozku).

 

Druhy Cushingova syndromu

Podle vysoké či nízké hladiny ACTH se rozděluje na Primární Cushingův syndrom (ACTH dependentní) nebo Sekundární Cushingův syndrom (ACTH independentní).

Primární Cushingův syndrom

Je zapříčiněn nadprodukcí kortizolu v kůře nadledvin, které nepracují správně. Vinu na tom může mít tzv. hyperplazie (zmnožení buněk nadledvinové kůry) nebo nádor ledvin.

Sekundární Cushingův syndrom

Je zapříčiněn onemocněním na úrovni mozku, buď v hypotalamu nebo hypofýze. Větší produkce hormonu ACTH způsobuje nadměrnou tvorbu kortizolu. Vinu má v tomto případě na svědomí nádor hypofýzy, případně paraneoplastická produkce ACTH - většinou bronchiální karcinom nebo malobuněčný plicní.

Příznaky Cushingova syndromu

Typickým příznakem je obezita. Tuk se v tomto případě ukládá především v oblasti břicha, obličeje a krku, ale končetiny jsou normální. Obličej je typicky kulatý (měsícovitý) a za krkem se může udělat boule - tukový hrb.

Kůže je náchylnější k infekcím a snadno se tvoří fialové strie.

U žen navíc dochází k poruchám menstruace, růstu ochlupení na hrudi a tváři a neplodnosti. 

Pacienti také často trpí depresí a poruchou koncentrace.

Další příznaky:

  • Vyšší chuť k jídlu
  • Nadměrná únava
  • Střídání nálad
  • Poruchy paměti
  • Vysoký krevní tlak
  • Vysoký krevní cukr
  • Snížené libido

Léčba Cushingova syndromu

Hlavní je odstranit příčinu onemocnění a zabránit vysoké tvorbě kortizolu. Musí proto zjistit co je původcem nemoci. Pokud je nemoc zapříčiněna dlouhodobou léčbou kortikoidy, je třeba jejich dávkování snížit, nebo je úplně přestat brát. Samozřejmě dle rady lékaře.

Pokud nemoc způsobují nádory je vhodné je odstranit, jsou-li operovatelné. Případně se přistoupí k léčbě léky a chemoterapii.