Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Život s Crohnem

Život s Crohnem

Žít v páru s někým má své výhody i nevýhody. Ovšem žít s Crohnem, respektive Crohnovou chorobou, má těch výhod naprosté minimum. Vlastně skoro žádné. I když optimista řekne, že boj s nemocí ho posiluje a přispívá k utváření jeho silnějšího já, těch nevýhod a trápení se v jeho životě skrývá spoustu. Přesto je optimistický přístup k vlastnímu tělu velmi důležitý, protože znáte to, s úsměvem jde všechno líp.


Co je Crohnova choroba?

Crohnova nemoc je chronické onemocnění postihující trávicí trakt. Nejčastěji se objevuje mezi 20. a 40. rokem života. Vleklé a opakující se záněty postihují tenké a tlusté střevo. Nemoc mívá období klidu a vzplanutí, která se mohou opakovat i několikrát do týdne. Choroba se projevuje bolestmi břicha, průjmem a naopak zástavou odcházení plynů, teplotou, únavou, hubnutím a někdy i zvracením. Často je doprovázena i vyrážkou, záněty očí, ledvinovými nebo žlučovými kameny a bolestí kloubů. Nic příjemného pro běžný život.

 


Jak onemocnění tenkého a tlustého střeva předcházet?

Zdravá a vyvážená strava, dostatek pohybu, minimum alkoholu a nikotinu tělu prospívá v boji proti všem chorobám. V případě Crohnovy choroby však žádná účinná prevence neexistuje. Přesná příčina vzniku onemocnění střev totiž není doposud zcela známa. Určitý vliv jejímu příchodu připisují lékaři nejen špatnému stravování a stresu, ale i nadměrnému užívání antibiotik, nesteroidních antirevmatik nebo hormonální antikoncepci. I když není žádná záruka, že právě vám se onemocnění vyhne, pečlivě sledujte své tělo. Při jakémkoliv podezření, že se s ním děje něco nesprávného, vyhledejte lékařskou pomoc. Včasná léčba Crohnovy choroby je stejně důležitá jako u každé jiné nemoci. Čím dřív vás dostane do rukou odborník, tím méně budete trpět.


Jak se Crohnova nemoc léčí?

Samozřejmě záleží na jejím stádiu. Při prvních příznacích a včasnému podchycení je naordinován pacientovi šetřící režim s vhodnou stravou bohatou na nenasycené mastné kyseliny. Lehká forma nemoci je mírněna pomocí kyseliny 5-aminosalicylové mesalazinu, popřípadě čípků či klyzmat. Závažnější stádia nemoci jsou léčena kortikoidy a imunosupersivy spolu s probiotiky. Při komplikacích, jako je ucpání střeva nebo rozšiřování zánětu na jiné orgány je nutno přistoupit k chirurgickému zákroku.


Každodenní obavy

Průběh Crohnovy nemoci se nedá nikdy odhadovat dopředu. Kdy vzplane nebo kdy bude odpočívat, je ve hvězdách. Nemocný tak prožívá každodenní obavy. Přijde zas bolest? Budu muset akutně hledat toaletu? Nenaruší mi nemoc důležitou schůzku? To se teprve vždy ukáže. Proto pacientovi nezbývá nic jiného, než se naučit s Crohnem žít. Být vždy připraven. Třeba zaopatřením si WC karty, s kterou je mu ve spřátelených městech dovoleno použít veřejné i neveřejné toalety podle jeho potřeby.

Mírný průběh onemocnění umožňuje postiženému žít téměř plnohodnotný život bez závažnějších omezení. Při těžších formách nemoci, kdy bolest břicha je úporná a průjmové stavy vleklé, je nemocný zařazen do invalidního důchodu. Ani v tomto případě ale nemusí svůj život vzdávat. Je dobré najít si činnost, která ho těší. Obohatit svůj život a nové koníčky a třeba i zaměstnání, které je mu umožněno vykonávat tak, aby se ataky nemoci nemusel obávat. Profesní uplatnění dodá sebevědomí a vnitřní pocit uspokojení. A to je hodně. Nejen pro nemocné.