Blog > Další onemocnění a hendikepy

Závislost na hazardu - zničí vše od rodiny po práci

Závislost na hazardu - zničí vše od rodiny po práci

Gamblerství - chorobné hráčství je závislost na hazardních hrách. Výskyt gamblerství v české populaci značně narostl s nástupem kasin a různých výherních automatů či sázkových her, které k nám dorazilo s 90. léty 20. století.

Stádia závislosti

Gambler se stává chorobným hráčem ze začátku velmi nenápadně.
V první fázi se hraní věnuje jen občas a s úspěchy, které v první fázi jsou častější, získává dojem, že je možné vyhrát velké sumy peněz. Díky tomu je schopen začít hrát častěji a s většími investicemi.

 

Ve druhé fázi se radost ze hry mění v nezkrotnou hráčskou vášeň. Gambler začíná tušit, že jeho chování není úplně v pořádku ale nedokáže odolat. Myšlenky na výhru ovládají jeho chování a životní styl. Začíná více prohrávat a s vidinou následné výhry je schopen se zadlužit. Peníze na hraní získává různými způsoby. Jak legálně, půjčkami nebo prodejem vlastního majetku, tak postupně s ubýváním vlastních zdrojů i nelegálně. Je shopen krádeží a trestných činů. Obětuje hraní vlastní život, zaměstnání ale i zdraví.

V následující fázi, která je fází zoufalství, propukne závislost na plno. Peníze na hru shání nelegálně, není schopen platit dluhy. Rozpadá se mu rodinný život, přichází o přátele a problémy v práci mohou vyústit v jeho propuštění. Jeho pověst značně trpí. To má vliv na psychické zdraví hráče, můžou se vyskytnout myšlenky na sebevraždu, deprese atd. Dojde k celkovému úpadku osobnosti. Sám již není schopen se závislostí bojovat a jedinou cestou zpět je léčení.

Léčení závislosti 

Pokud si svoji závislost uvědomí, je na čase vyhledat odbornou pomoc a je důležité zmínit, že gamblerství se dá úspěšně léčit. Ale stejně jako s jinými závislostmi je k tomu potřeba vlastní vůle.

Pokud je u hráče diagnostikována závislost, je možné, že jeho trestné činy nebudou potrestány z důvodu nepříčetnosti - nepříčetného jednání. Soud může nařídit ochrannou léčbu pokud dojde k závěru, že lze zajistit nápravu pachatele trestného činu a že lečení bude lepší ochranou pro společnost než trest. K tomu ale potřebuje znalecký posudek.

Na léčbu gamblerství existují dnes různé kliniky a v neposlední řadě dokáže pomoci specialista - psychiatr či psycholog.