Blog > Další onemocnění a hendikepy

Zatočte se zapomínáním

Zatočte se zapomínáním

Neustále hledáte ovladač od televize, klíče od domu nebo auta, nebo si nemůžete vzpomenout na PIN?

Takové problémy nemají jen senioři, ale stále častěji se zapomínám bojují i mladí lidé. Mozek je v plné síle přibližně do 30 let věku, pak jeho schopnosti přirozeně slábnou.

Zapomínání má na svědomí často stres, nedostatek spánku, snaha stihnout více úkolů současně a nepozornost.

Jak posílit mozkovou aktivitu?

V dnešní hektické době, kdy se na vás odevšad valí spousty informací, musíte stihnout náročnou práci a domácnost, není divu, že si pak nejraději odpočinete u TV nebo hudby. Jenže zažité stereotypy mozku moc neprospívají ten postupně ochabuje.

Pokud totiž mozek neprocvičujete snadno zleniví. Problém je v tom, že dnes málokdo čte, raději si spustíme Facebook, luštění křížovek se nechává seniorům a místo přemýšlení u šachů relaxujeme u střílečky na mobilu.

Než se objevili mobily, znal snad každý svoje telefonní číslo a čísla na rodiče a příbuzné. Dneska na tohle máme aplikace, nesnažíme se ani pamatovat si data svátků a narozenin. 

 

Co tedy s tím?

Nechtějte za každou cenu zvládat multitasking - zkuste pracovat na úkolech postupně a naplno se věnujte jen jednomu úkonu. Ať si mobil zvoní, chvilku to určitě počká.

Dovolte mozku odpočívat

Pokud špatně spíte, zkuste krátký spánek během dne, ale pozor, ideální je tak 30 minut.

Trénujte mozek

Vytáhněte sudoku, křížovky nebo když už se bez toho mobilu neobejdete, tak si nainstalujte nějakou logickou hru.

Okysličte mozek

Pohyb neprospívá jen tělu, ale i mozku. Díky pravidelnému pohybu se krásně okysličí a rozprouděná krev mu přinese potřebné živiny. A počítá se jakýkoliv pohyb, stačí i 30 minut chůze do obchodu. Je ovšem vhodné aktivitu opakovat pravidelně. Jedna procházka to nezachrání.

Dopřejte mozku správné živiny

Správná životospráva se podepíše i na stavu naší paměti. Důležité pro mozek jsou hlavně antioxidanty, které zpomalují stárnutí buněk. Mozek se bude radovat hlavně z lesních plodů, ryb, ořechů a semínek.