Blog > Další onemocnění a hendikepy

Zánět nosohltanu není rýma

Zánět nosohltanu není rýma

Je častější v zimních měsících ale nakazit se můžete i v létě pokud to přeháníte s klimatizací. Přenáší se kapénkami a kýcháním a lékaři tuto nemoc nazývají nazofaryngitidu. Jde o zánět nosohltanu, který mohou způsobit jak viry, tak bakterie.

Zadní rýma

Zánět nosohltanu se občas laicky označuje jako tzv. “zadní rýma”. Lidé tím označují skutečnost, kdy se nemohou vysmrkat i když v krku cítí hleny a mají plný nos. Pokud se k tomu připojí ještě zánět vedlejších nosních dutin, přidá se pocit tlaku v hlavě a zhoršené dýchání díky ucpanému nosu.

Zadní rýma vzniká většinou pokud rýmu neléčíte, hleny, které se neodstraňují se hromadí a bakterie, které v hlenu tvoří způsobí další záněty.

Inkubační doba bývá od 1 - 4  dnů.

 

Příznaky

Nosohltan navazuje na nosní dutinu a pokračuje do průdušnice a jícnu. Zánět nosohltanu pak začíná obvykle jako nachlazení. 

Objeví se pocit únavy, sucho v nose a krku, rýma, pocit ucpaného nosu a slzení.

Může se přidat i teplota nebo horečka (která u dětí bývá i vyšší). Dále pak kašel nebo škrábání v krku.

 

Zánět většinou začne jako virový, ale neléčený je vhodným základem pro bakterie, které mohou napadnout sliznice.

Diagnostika

Lékař prohlédne krk, prohmatá mandle a uzliny, pokud mu to nestačí může udělat i výtěr z krku nebo vzít na pomoc vyšetření CRP, které napoví, jde-li o bakteriální nebo virové onemocnění.

Léčba

Léčení je hlavně o zmírňování příznaků nemoci, takže se využívají kapky do nosu, tablety na horečku a bolest, mohou se využívat kloktadla. Důležitý je také dostatek tekutin. Pomoci může i Priessnitzův obklad nebo inhalace.

Jde hlavně o naředění hlenu a jeho vysmrkání a vykašlání.

Pokud je zánět bakteriální přidávají se navíc antibiotika a k nim probiotika na zlepšení střevní mikroflóry, kterou mohou antibiotika poničit.