Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Zanedbané pálení žáhy - Barretův jícen

Zanedbané pálení žáhy - Barretův jícen

Pálení žáhy po jídle, dnes nikoho moc nepřekvapí, vezme si nějaký volně prodejný lék a je to. Jenže zanedbání tohoto problému může vyústit až do tzv. Barretova jícnu a ten v rakovinu.

Jako Barretův jícen se označuje stav, kdy je část původní sliznice jícnu nahrazena jiným druhem. Sliznice běžná v jícnu se přemění v typ, který se vyskytuje ve střevu a to proto, aby lépe odolala kyselým žaludečním šťávám.

 

Žaludeční reflux

Pálení žáhy totiž způsobuje nedomykání svalového svěrače mezi žaludkem a jícnem. Kyselé žaludeční šťávy pak pronikají do jícnu a dráždí jeho sliznici. Tomuto onemocnění se říká žaludeční reflux a bývá léčen léky na předpis s obsahem Omeprazolu.

Pokud ale s návštěvou lékaře budete otálet, může reflux vést až k Barretovu jícnu. Tento stav, už je závažný a je třeba pacienta sledovat. Změna sliznice se může zvrtnout až v rakovinu. Proto se také Barretovu jícnu říká prekanceróza - stav před vznikem rakoviny.

Úspěšně léčený reflux má většinou malé riziko vzniku rakoviny. Ovšem u pacientů s Barretovým jícnem je toto riziko až 40 x vyšší.

Vyšetření

Lékař Vás odešle na gastroenterologické vyšetření. Tam Vám zavedou tenkou hadičkou malou kameru do žaludku. Barretův jícen bývá viditelný již při tomto zákroku. Většinou se ale odebere vzorek na histologii, která nález buď potvrdí nebo vyvrátí.

Barretův jícen neznamená hned rakovinu, ale je třeba pravidelně docházet na kontroly a vývoj sledovat.

Léčba

Na snížení kyselosti žaludku se předepíší léky a lékař Vám doporučí postupy např. na správné spaní a stravování. Pokud by se stav zhoršoval, může následovat operace při které se část jícnu odstraní. Většinou se jedná o dobře léčitelnou nemoc. Jen je třeba přijít včas.

Jak riziku předcházet

Omezte smažená a silně kořeněná jídla a sladké. Riziko zhoršuje také alkohol, káva, kouření a stres. Více onemocněním trpí také obézní lidé. Takže pravidelně sportujte, relaxujte a zdravě se stravujte.