Blog > Neurologická onemocnění

Zanedbaná Lymská borelióza, cesta k invaliditě

Zanedbaná Lymská borelióza, cesta k invaliditě

Klíště. Takové malé skoro nic a co dokáže napáchat škody. O rizicích spojených s kousnutí klíštětem jste už určitě slyšeli. A protože opakování je matka moudrosti, pojďme se dnes podívat na jednu z nemocí, které klíšťata přenáší. Její zanedbání vás totiž může dovést až do invalidního důchodu. Co je Lymská borelióza a jak se projevuje?

Klíště, malý nepřítel z přírody

Každý rok s příchodem jara z různých zdrojů slyšíte, že začíná klíšťová sezóna a ať myslíte na ochranu. Tyto informace se k vám nedostávají pro nic za nic. Nepodceňujte kousnutí klíštětem. V České republice nakažených klíšťat každým rokem přibývá. Stačí se podívat na mapu výskytu klíšťat a uvidíte, že žádný region není ušetřen. Počty nahlášených pacientů se každoročně pohybují kolem čísla pět tisíc.

Klíšťata přenášejí nejen nebezpečnou boreliózu, ale i encefalitidu nebo ehrlichiózu. Zatímco proti encefalitidě se můžete nechat naočkovat, na boreliózu prozatím účinná vakcinace neexistuje. Mimochodem, věděli jste, že klíšťovou boreliózou mohou onemocnět i domácí mazlíčci? Ty však na rozdíl od lidí očkováním chránit můžete.

Nepodceňujte kousnutí klíštětem a chraňte se

Jak? Prevencí. Jak víte, tak nejvíce rizikový je pohyb v přírodě. To ale neznamená, že ve městě byste byli proti klíšťatům chránění. Stačí projít městským parčíkem a už si nevítaného hosta nesete domů. Klíšťatům se daří zejména na vysokých stéblech trávy a v zarostlých travních porostech. Snažte se těmto místům vyhýbat. Při pobytu v přírodě používejte repelenty a chraňte se oblečením. Dlouhé rukávy, ponožky, vysoké boty, ale i rukavice nebo pokrývka hlavy jsou nejlepší prevencí.

Po návratu domů zkontrolujte celé tělo. Všude. Klíště totiž můžete často objevit tam, kde byste ho nečekali. Ono se totiž mnohdy nepřisaje hned, ale běhá si po těle a hledá místo, kam se zakousnout, kde se mu bude líbit.

 

Jak vytáhnout přisáté klíště?

Hlavně opatrně. Dejte pozor, abyste klíště nezmáčkli. Hrozí, že vydáví obsah svého trávicího traktu (právě tam borelióza sídlí) přímo do ranky. Pokud klíště přetrhnete, nepanikařte. Zakápněte hlavičku dezinfekcí a nechte ji uschnout. Sama odpadne. Nejbezpečněji klíště vytáhnete pomocí pinzety nebo karty na vytahování klíšťat. Použijte kývavý pohyb, klíště svůj stisk uvolní. Vytaženého klíštěte se zbavte. Nesahejte na něj holýma rukama a v žádném případě jej nerozmačkávejte nebo nepalte. Místo kousnutí ošetřete přípravkem s obsahem jódu. A pak se pečlivě hlídejte.

Tři stádia Lymské boreliózy

Borelióza je virové onemocnění a v neléčeném stavu prochází třemi fázemi. Nemoc postihuje více systémů, proto je nutné sledovat hlavně stav pokožky, kloubů, nervovou soustavu a srdeční činnost.

první fázi se Lymská borelióza teprve rozjíždí. Onemocnění nastupuje den až měsíc po infikaci. Není to pravidlem, ale nejčastěji se v místě okolo kousnutí začne tvořit červená skvrna. Ta se pomalu rozšiřuje, a zatímco okraje rudnou, střed světlá až do bílého odstínu. Přidat se mohou příznaky podobné chřipce. Jste unaveni, bolí vás klouby, přidává se horečka, bolesti hlavy a otoky lymfatických uzlin. Tady tělo hlásí poplach. Poslechněte ho a vydejte se rovnou k lékaři. Nasadí vám léčbu antibiotiky.

Bohužel se někdy ale může stát, že se žádný z těchto příznaků neobjeví a borelióza v těle rozehrává svoji nebezpečnou hru.

Během druhé fáze trvající od jednoho do čtyř měsíců se infekce v těle zabydluje. Napadá hlavně klouby, srdce a nervy. Člověk pociťuje slabost, dlouhodobou únavu, brnění končetin, bolesti a otoky kloubů, závratě, poruchy soustředění, pálení nebo mravenčení pokožky. Přidat se může obrna lícního nervu, záněty spojivek, obtíže s močením i trávením, poruchy srdečního rytmu a pod kůží se tvoří boreliový lymfocyt nafialovělé barvy.

Tady už tělo bije na poplach a posílá vás k lékaři. Na nic nečekejte a upalujte ke svému praktickému doktorovi. Na základě výsledků krevních testů vám lékař naordinuje intenzivní antibiotikovou kůru podávanou v infúzích. Pobytu v nemocnici se nevyhnete. Za záchranu zdraví však pár dní odloučení od rodiny stojí.

Finální třetí stádium neléčené boreliózy přichází po měsících až letech od doby nakažení. Tady už je choroba plně rozvinutá a dochází k nevratnému postižení některých orgánů. Mnoho příznaků třetí fáze boreliózy se podobá příznakům roztroušené sklerózy. Jak se tedy nemocný člověk cítí? Hodně špatně. Trpí extrémní únavou, poruchami soustředění i orientace. Brnění rukou a nohou přechází v necitlivost. Klouby se cítí jako při artritidě, krk bolestivě tuhne. Oslabené imunitě nepřidá ani porucha spánku. Na kůži se objevují zánětlivá ložiska a různé části pokožky mění svůj charakter na vzhled průsvitného papíru s prosvítajícími cévami. Nastupují srdeční problémy nejčastěji se záněty osrdečníku.

Ve třetí fázi už léčba boreliózy jako takové neexistuje. Dospěla-li nemoc do tohoto stádia, nezbývá, než léčit nebo spíše mírnit jednotlivé příznaky.

Přisálo se mi klíště. Co teď?

Hlavně se pečlivě kontrolujte a v případě jakéhokoliv podezření s návštěvou lékaře neotálejte. Pokud se u vás Lymská borelióza potvrdí, pečlivě poslouchejte rady svého doktora a léčbu do puntíku dodržujte.

Borelióza je nevyzpytatelná. Každý na léčbu reaguje individuálně a nelze tedy stoprocentně zaručit úplné vyléčení. Stává se, že i po letech od léčby se občas projeví následky nemoci v podobě výše popsaných příznaků, nejčastěji bolestmi kloubů nebo kožními problémy.

Jak si pomoct sám? Podpořit léčbu boreliózy můžete i vy sami. Důležité je posilovat imunitní systém. Doplňujte tělu dostatek vitamínů a minerálů. Dbejte na zdravý způsob života. A nezapomínejte ani na pohyb.

Držíme palce, ať se nám všem nakažená klíšťata vyhýbají pokud možno velkým obloukem.