Blog > Další onemocnění a hendikepy

Willis-Ekbomova nemoc - má ji až milion Čechů

Willis-Ekbomova nemoc - má ji až milion Čechů

Willis-Ekbomova nemoc, českým a trochu nesprávným názvem Syndrom neklidných nohou, je nemoc neurologického původu. Pacienti s touto nemocí trpí nepříjemnou bolestí končetin, nejen nohou, která je nutí k neustálému pohybu. Nejvíce omezující je nemoc večer před usnutím nebo když je pacient v klidu a chce odpočívat. Pokud postižený končetinami pohybuje, bolest se zmírní.

Nejzasaženější je populace ve věku kolem 50. let, ale nemoc se může objevit takřka kdykoli. S věkem pak stoupá intenzita projevů.

Příčiny syndromu neklidných nohou

Příčiny jsou stále nejasné a zkoumají se. Podle lékařů by na vině mohla být genetika, neurologický problém, nedostatek železa, nízká hladina dopaminu nebo dlouhodobě užívané léky.

 

Příznaky syndromu neklidných nohou

  • bolest v lýtkách
  • mravenčení, lechtání končetin
  • střídavě pocit tepla nebo zimy v končetinách
  • pocit těžkých nohou
  • otoky
  • sklony ke křečovým žilám

Příznaky může vyvolat nebo zhoršit dlouhodobé užívání léků jako jsou antipsychotika, antidepresiva. Pacienti se syndromem neklidných nohou také často trpí depresemi, vysokým krevním tlakem nebo ischemickou nemocí srdeční.

Léčba syndrom neklidných nohou

Pacienti s touto diagnózou si většinou myslí, že potíže nestojí za návštěvu lékaře. Přitom se odhaduje, že nemocí trpí až 1 milion Čechů.

Pokud jsou projevy nemoci lehké, je možné je ovlivnit změnou životosprávy, důslednou spánkovou hygienou, snížením příjmu kofeinu a alkoholu, omezením nebo ještě lépe vynecháním kouření. Je důležité také dodržovat správný pitný režim. Pomoci může zvýšení příjmu potravy bohaté na železo, hořčík nebo vitamín B12.

Pomáhají také masáže nohou, vibrační podložky, studené zábaly, lymfodrenáže apod.

Jsou-li projevy nemoci opravdu silné je možné využít léky, které umí zvýšit hladinu dopaminu, nebo další, dle uvážení lékaře.