Blog > Léčebné terapie

Vyčistěte si plíce

Vyčistěte si plíce

I když to málokdo z nás řeší dokud nemá problém, tak úplně zdravé plíce jsou spíše vzácné. Příčinami znečištění není jen kouření, ať již pasivní či aktivní, ale také znečištěné ovzduší, alergie nebo chronické choroby dýchacích cest.

Znečištěné ovzduší, toxiny, kouř, cigarety, alergeny zanáší naše plíce nečistotami a mohou vést k onemocnění.

Plíce jsou sice orgánem, který je schopný se vyčistit sám. Plicní sklípky vyprodukují hlen, ve kterém zachytí toxiny a jiné škodliviny a vykašláváním se jich tělo zbavuje. Ale určitě se na vás nebudou zlobit, když jim s očistou pomůžete.

 

Jak na to

Uvolňující cvičení 

- cvičební metody jako jóga nebo pilates přímo pracují s dechem. Ale existují i speciální cviky přímo pro očistu plic. 

  • 1 cvik - Cvičí se v leže na rovné podložce. Položte si ruku na břicho a druhou na hrudník. Zhluboka se nadechněte a dávejte pozor aby se zvedala ruka na břiše, ale ta na hrudníku by se měla pohybovat jen málo. Nadechujte od břicha po hrudník. Při výdechu naopak klesá první hrudník a poslední břicho. Výdech pro lepší efektivitu zakončete stažením břišních svalů. Zopakujte alespoň 9x.
  • 2. cvik - Pohodlně se posaďte. Krk a ramena jsou volná, ale nehrbte se. Představte si před sebou hořící svíčku, kterou chcete sfouknout pomalým ale stálým proudem vzduchu. Nádech proveďte se zavřenými ústy. Vydechujte uvolněně stálým proudem. Opakujte cca 10x.
  • 3.cvik - Posaďte se na židli. Nadechujte se do břicha, opět si můžete pro lepší kontrolu položit dlaně na břicho. Nadechujte se se zavřenými ústy a stejně vydechujte. Při výdechu 2x krátce zakašlejte s pooteřvenými ústy. Uvolněte se. Můžete párkrát zopakovat. 

Inhalace páry

- plíce můžete dobře vyčistit i inhalací. Pomáhá to uvolňovat a vykašlávat hlen a  hydratovat plíce, kterým škodí suchý vzduch. Uvařte si v malém hrnci vodu, sedněte si ke stolu, hrnec položte před sebe, nahněte se nad hrnec a zakryjte si osuškou hlavu i s hrncem. Pozor na dostatečnou vzdálenost, ať se nespálíte. Můžete do vody také kápnout trochu eukalyptového nebo mentolového oleje. Pod ručníkem vydržte jak to jde, alespoň pět minut.

Bylinky

 - vykašlávání hlenu usnadňuje čaj z podbělu lékařského nebo oregana (Dobromysli obecné). Další čaje na podporu plic si můžete uvařit z plicníku lékařského, lípy nebo černého bezu.

Tak co, už se Vám dýchá lépe?