Blog > Nevidomí

Vodící pes, parťák do pohody i nepohody

Vodící pes, parťák do pohody i nepohody

Rex, Caesar a Bublina mají jedno společné. Jsou to vodící psi. Kamarádi do pohody i nepohody. V čem jsou jiní, než váš mazel domácí? Proč jejich výchova stála tolik peněz a když takového psa potkáte, nemůžete na něj jen tak volat nebo ho lákat ke hrátkám se svým hafanem? Protože, ač to zní drsně a nehezky, tihle psi jsou pro své lidi nejen společníkem, parťákem, ale i kompenzační pomůckou.

Pes jako kompenzační pomůcka pro nevidomé

O tom, že nevidomí mají každodenní život o mnoho složitější, než my ostatní, netřeba pochybovat. Prokousávat se temnotou jim pomáhá Braillovo písmo, slepecká hůl, asistent anebo vodící pes. Proto, aby nevidomý mohl žít s takovým psem, měl by splňovat jisté podmínky.

 

Proč nemá každý nevidomý slepeckého psa?

Protože pes je živý tvor. Má své potřeby. Je nutné o něj pečovat. Krmit, venčit, česat, navštěvovat veterináře a podobně. Proto je při pořizování slepeckého psa důležité, aby jeho nový majitel byl schopen tyto aktivity zvládat. Aby dokázal plnohodnotně obstarat sám sebe a péče o dalšího spolubydlícího by ho enormně nezatěžovala. Psychicky ani fyzicky.

Majitel slepeckého psa musí počítat s tím, že i když mu pes pomůže, není všemohoucí. Pokud nevidomý není plně smířený se svým postižením, nemůže čekat, že pes za něj vyřeší veškeré problémy. Je proto nutné, aby se dokázal sám výtečně orientovat ve svém okolí.

Jak a kde získat vodícího psa?

V případě, že nevidomý splňuje základní podmínky pro získání vodícího psa, stojí před otázkou, kam pro něj? Do speciálního výcvikového centra, které se zaměřuje právě na výuku vodících a asistenčních psů. „Škola“ pro tyto psy je velmi náročná a rozhodně v ní každý pes neobstojí.

Vodící pes musí být stoprocentně spolehlivý. Ale také naprosto zdravý, mít chuť pracovat a učit se, dokázat se plně soustředit a nesmí projevovat ani náznak agresivity. V případě, že odborníci u nějakého štěněte tyto vlastnosti vidí, začíná výcvik. A to je běh na dlouhou trať. Do okamžiku, než se pes poprvé setká se svým novým pánem, je nutné, aby byl stoprocentně připraven.

Velmi záleží i na tom, aby si oba dva, pán i pes, padli do noty. Jakmile se mezi nimi od prvního momentu vytvoří pouto, je jasné, že jim vzájemná spolupráce bude klapat. Pokud ovšem pes nebo pán váhají, je vhodné poohlédnout se po jiném čtyřnohém pomocníkovi. Se psy je to jako s lidmi. Ve vztahu dvou bytostí musí fungovat chemie. Sednout povaha k povaze.

První setkání ovšem neznamená, že je psa ihned možné odvést domů. Nevidomý se psem musí absolvovat proces sžívání, který je součástí poslední fáze výcviku. Učí se vzájemnému porozumění. Nový majitel na konci tohoto procesu skládá Test chování psa na veřejnosti. Poté už je pes prohlášen za vodícího a získává tak zvláštní status, který mu umožňuje pobývat se svým pánem i na místech, kam je ostatním psům vstup zakázán.

Celý výcvik je složitý proces, na kterém se podílí množství odborníků. Právě z tohoto důvodu je vodící pes poměrně nákladnou investicí. Nevidomý má ovšem právo požádat Úřad práce o příspěvek na zvláštní pomůcku a snížit tak tuto finanční zátěž na minimum.

Co všechno vodící pes umí?

Vycvičený vodící pes musí být naprosto ovladatelný a plnit příkazy na první povel. Zároveň si ovšem musí umět poradit i v situacích, kdy splnit pánovo přání nelze. Pes musí umět sám vyhodnotit situaci a rozhodnout, jestli tento povel poslechnout nebo ne. Třeba Rex. Jeho pán mu řekne, že právě teď už se jde přes cestu, protože žádné auto není slyšet. Rex ovšem vidí cyklistu. Pro pánovo ucho je ještě daleko, ale vstup na silnici by znamenal riziko. V tomto momentě musí Rex rozhodnout, že tento příkaz neposlechne a naopak přinutí svého pána ještě chvíli počkat.

Slepecký pes musí být společenský a mít rád lidi. To ale neznamená, že by se mohl vrhat ke každému, kdo je mu sympatický. On je tu pro svého pána a jeho bezpečí. Dokud pán nerozhodne jinak, musí se pes plně soustředit jen na svoji práci. Je jedno kolik lidí nebo zvířat je kolem a co dělají.

Podtrženo, sečteno, hlavní „povolání“ vodícího psa je vodit svého pána. A také mu posloužit. Něco přinést nebo odnést, otevřít a zavřít dveře.

Na majiteli psa je, aby se nespoléhal na to, že pes vše umí už navždy. Je potřeba se mu věnovat a průběžně jeho dovednosti dál trénovat a procvičovat.

Psí pomocníci

Přestože jsou retrieveři lovecké plemeno, považujeme je za jedny z nejlepších psů pro výchovu k pomoci nevidomým. Štěňata s potlačenými loveckými pudy se velmi ráda učí a své dovednosti si drží celý život. K výcviku slepeckých psů jsou dále vhodní němečtí, belgičtí a švýcarští ovčáci, pudli královští nebo v poslední době tolik populární border collie.

Jak se chovat k nevidomému s vodícím psem po boku?

Potkáte-li na ulici nevidomého se svým psem, mějte na paměti, že i když se třeba dobře znáte, je důležité zachovávat určitá pravidla chování. Nikdy psa nerozptylujte od jeho práce. Nevolejte na něj, ani ho k sobě nelákejte. Jako první oslovte vždy nejdřív majitele. Bez dovolení psa nehlaďte ani nekrmte. Máte-li s sebou svého psa, držte ho zkrátka a nedovolte mu, aby čtyřnohého kamaráda obtěžoval. Žádné očichávání ani výzvy ke hře.

Nevidomým lidem se má pomáhat. I v případě, že s sebou mají svého psa. Pomoc ale nabídněte majiteli, ne psovi. A nezapomínejte. Do autobusu nastupuje vždy jako první nevidomý se svým psem.

Se psem do práce

Jste nevidomý a máte svého čtyřnohého parťáka? Pak jste jisto jistě nerozlučná dvojice. Váš pes se už teď těší, až vás začne doprovázet i na cestách do práce. Že žádnou ještě nemáte? Nejvyšší čas se zdarma zaregistrovat do naší databáze, a zatímco si zaměstnavatelé budou prohlížet váš životopis, můžete vyrazit třeba na zdravotní procházku.