Blog > Nevidomí

Věkem podmíněná makulární degenerace

Věkem podmíněná makulární degenerace

Zrak je asi nejdůležitějším lidským smyslem. Díky němu můžeme lépe prožívat veškeré životní situace.

Často ho bereme jako samozřejmost, a nemyslíme na to, co by se mohlo stát.

 

O zrak je důležité se starat a navštěvovat pravidelně očního lékaře na preventivních prohlídkách. Stejně jako to činíme například u zubaře. Prevence je důležitá pro zachycení různých nemocí a obtíží ještě než se rozvinou a mohou způsobit závažné problémy. 

Jednou takovou nemocí je i věkem podmíněná makulární degenerace.

 

Věkem podmíněná makulární degenerace VPMD

Toto onemocnění je velmi vážné a je nejčastější příčinou těžké ztráty zraku u starších osob. V rozvojových zemích je pak nejčastější příčinou praktické slepoty.

Jedná se o postižení tzv. žluté skvrny což je část sítnice. VPMD může mít dvě formy. Vlhkou, vzácnější ale zákeřnější- která postupuje velmi rychle a během několika týdnů nebo měsíců vás dokáže připravit o zrak.

A suchou, běžnější a pomalejší, která se rozvíjí pomalu, ze začátku téměř bez potíží ale postupně může vést k závažnému postižení zraku také.

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory patří hlavně věk (nad 50 let bychom proto měli dokonce podstupovat speciální optickou koherentní tomografii, tzv. CT sítnice). Dalšími faktory jsou genetické predispozice, cholesterol, diabetes, srdeční onemocnění a bohužel i pohlaví - ženy na tuto nemoc trpí častěji než muži, zřejmě díky menopauze a úbytku estrogenu.

Příznaky VPMD

Ze začátku jsou mírné - horší vidění za tmy nebo šera, vybledlé barvy, zamlžené vidění. Dále následuje deformovaný, rozostřený obraz, výpadek vidění v centrálním poli nebo výskyt šedého místa v centrální poli vidění. Běžně si pak tito pacienti nedokáží ani přečíst knihu a nerozeznají známé tváře na ulici.

Existuje léčba?

Zcela vyléčit tuto nemoc nelze, u vlhké formy se používá biologická léčba pomocí nitroočních injekcí, což nemoc výrazně zpomalí.

Na suchou formu žádná léčba není. Doporučuje se užívání kombinace těchto látek:  Lutein, Zeaxantin a Mezo-Zeaxantin společně s vitamíny jako je vitamín A, selen a zinek.

Otestujte se

Můžete se doma pravidelně testovat i sami (ideálně každý den) a to pomocí speciální Amslerovy mřížky.
Kterou naleznete třeba zde i s návodem na použití. https://www.ocp.cz/centrum-pro-lecbu-sitnice/lecba-vpmd-vekem-podminene-makularni-degenerace/amslerova-mrizka/