Včely nevyrábí jen med, ale také mateří kašičku a propolis.
O propolisu je známo, že pomáhá posilovat imunitu, dezinfikuje a je vhodný jako prevence různých infekcí.
Propolis vzniká z různých pryskyřic, které včely nasbírají a obohatí jej o výměšky svých žláz. Složení propolisu se proto mění podle toho, kde a co včely opilují. Český propolis bude výrazně odlišný od zahraničního. U nás ho včely vyrábějí především z topolu, olší, břízy, vrby a některých jehličnatých stromů.
Díky tomu, že se složení propolisu mění, nemůže vzniknout rezistence jako u antibiotik. Na druhou stranu je to komplikace pro použití ve farmacii.
Složek obsažených v propolisu je na stovky ale nejčastější jsou různé pryskyřičné látky, éterické oleje, vosky, třísloviny, vitamíny a provitamíny, minerály a stopové prvky, a hlavně pak flavonoidy, které příznivě působí na lidskou imunitu.
Zevně se propolis používá na akné, drobné ranky nebo popáleniny. Využít jej můžeme i pro potírání bolavých dásní nebo aftů.
Vnitřně pak pomáhá v boji proti různým infekcím, podporuje imunitu, umí potlačit bolest v krku.
Nakoupit můžete přímo u včelaře nebo v lékárnách.
Nakonec ji přeceďte přes jemné sítko. Použít ji můžete na potírání aftů, dásní. Čištění pleti. Nebo ji nařeďte - stačí pár kapek tinktury do skleničky, a užívejte vnitřně na podporu imunity. Jen pozor na obarvení, tinktura totiž barví.