Blog > Léčebné terapie

Včelí zlato - propolis

Včelí zlato - propolis

Včely nevyrábí jen med, ale také mateří kašičku a propolis.

O propolisu je známo, že pomáhá posilovat imunitu, dezinfikuje a je vhodný jako prevence různých infekcí.

Jak vzniká 

Propolis vzniká z různých pryskyřic, které včely nasbírají a obohatí jej o výměšky svých žláz. Složení propolisu se proto mění podle toho, kde a co včely opilují. Český propolis bude výrazně odlišný od zahraničního. U nás ho včely vyrábějí především z topolu, olší, břízy, vrby a některých jehličnatých stromů.

Díky tomu, že se složení propolisu mění, nemůže vzniknout rezistence jako u antibiotik. Na druhou stranu je to komplikace pro použití ve farmacii.

Co obsahuje

Složek obsažených v propolisu je na stovky ale nejčastější jsou různé pryskyřičné látky, éterické oleje, vosky, třísloviny, vitamíny a provitamíny, minerály a stopové prvky, a hlavně pak flavonoidy, které příznivě působí na lidskou imunitu.

Použití

Zevně se propolis používá na akné, drobné ranky nebo popáleniny. Využít jej můžeme i pro potírání bolavých dásní nebo aftů.

Vnitřně pak pomáhá v boji proti různým infekcím, podporuje imunitu, umí potlačit bolest v krku.

Kde propolis sehnat

Nakoupit můžete přímo u včelaře nebo v lékárnách.

Vyrobte si

  • Propolisová tinktura - potřebujete nadrobený propolis a min. 60% líh. Smíchejte 1 díl propolisu a 2 díly lihu. Nechte louhovat 2 - 3 týdny na v chladu a temnu. Pravidelně směs protřepávejte.

Nakonec ji přeceďte přes jemné sítko. Použít ji můžete na potírání aftů, dásní. Čištění pleti. Nebo ji nařeďte - stačí pár kapek tinktury do skleničky, a užívejte vnitřně na podporu imunity. Jen pozor na obarvení, tinktura totiž barví.

  • Propolisová mast - Zde zužitkujete vyrobenou tinkturu. Budete potřebovat jeden díl tinktury a 5 dílů lékařské vazelíny nebo bambuckého másla. Tuk rozpusťte ve vodní lázni a přidejte tinkturu, míchejte do odpaření lihu. Poté přelijte do nádobky a nechte vychladnout. Uchovávejte v chladnu ideálně v lednici. Použít se nechá na hojení ran, popálenin apod.