Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Utajená porucha srdce - fibrilace síní

Utajená porucha srdce - fibrilace síní

Současné odhady stanovují výskyt fibrilace síní asi na 3% dospělých nad 20 let. Prognóza je, že do roku 2030 bude v Evropské unii kolem 17. milionů nemocných. Riziko vzniku fibrilací je vyšší s vyšším věkem pacienta.

Přitom téměř u poloviny postižených je tato nemoc bez příznaků.

 

Příznaky fibrilací

Jak jsme zmínili, asi u 40% nemocných je nemoc bez příznaků. U těch ostatních se nemoc projevuje těmito příznaky:

  • točení hlavy
  • bolest na hrudi
  • rychlý nebo nepravidelný tlukot srdce 
  • dušnost 
  • vyčerpání a častá únava

Díky tomu, že nemoc se nemusí projevovat se většinou odhalí až při nějakém jiném vyšetření. Přitom fibrilace síní mohou způsobit další onemocnění.

Následky fibrilací

Fibrilace síní narušuje činnost srdce, společně s vysokým tlakem a nadváhou se pak může podílet na vzniku mozkové mrtvice. Díky nesprávné činnosti srdce se totiž nedostává krev dále cévami a ty se ucpávají  a vznikají sraženiny. Pokud se pak taková sraženina utrhne může způsobit právě mrtvici. U lidí s fibrilací síní je riziko vzniku až 5x vyšší než u ostatních osob.

Diagnostika fibrilací

Šikovný a zkušený lékař umí poznat fibrilace například při měření pulzu nebo při poslechu srdce. Jenže fibrilace nejsou neustálé, a tak při jednorázovém vyšetření nemusí lékař nic zjistit.

Je proto důležité sledovat srdeční rytmus delší dobu.

Hlavní diagnostika tedy spočívá v EKG vyšetření. Hlavním diagnostickým nástrojem pro odhalení fibrilace síní je elektrokardiografické vyšetření srdce (EKG).

Léčba fibrilací

Způsobů léčby je více. V ideální případě se povede arytmie odstranit a obnovit normální srdeční rytmus. Buď mohou pomoci léky tzv. antiarytmika nebo se provádí zákrok tzv. katetrová ablace. V nejhorším případě je nutné podstoupit operaci. 

Dále se lékař zaměřuje na prevenci vzniku sraženin a může předepsat léky na snížení srážlivosti krve.

Léčba vždy závisí na odborníkovi. Pokud tedy máte pocit, že je s vaším srdcem něco v nepořádku, svěřte se do správných rukou lékaři.