Blog > Další onemocnění a hendikepy

Trápí Vás studené ruce a nohy?

Trápí Vás studené ruce a nohy?

Studené ruce a nohy nejsou v chladném podzimním a zimním počasí asi nic divného, ale co s tím, pokud nás trápí i po zbytek roku?

Tato nepříjemnost je častější u žen než u mužů. Studené ruce a nohy většinou nepředstavují velký zdravotní problém, ale úplně podceňovat je také není dobré. Někdy totiž mohou signalizovat vážnější onemocnění.

Příčiny:

  • Lidově se tomu říká syndrom studených nohou, odborně jde o Raynaudův syndrom, který značí nedostatečné krevní zásobení dolních končetin. Obvykle souvisí s chladným počasím, ale může být způsoben i náročnou psychickou situací, při které dojde k zúžení cév. Tělo vyplaví adrenalin a ten zapříčiní stažení cév, tělo se tak snaží připravit na jakýkoliv útok, který očekává a šetří tím energii.
  • Příčinou studených končetin může být také sedavé zaměstnání, při kterém není zaručena správná cirkulace krve. Pokud takovéto zaměstnání máte, nezapomínejte na pravidelné protažení. Projděte se chvilku nebo si zacvičte cviky speciálně určené k protažení v kanceláři.

 

Z onemocnění u kterých se vyskytují studené končetiny se může jednat o

  • Diabetes – cukrovku – vysoká hladina cukru zužuje cévy.
  •  Hypotyreózu – nemoc štítné žlázy – nízká hladina tyroidálních hormonů ovlivňuje krevní oběh a tělesnou teplotu.
  • Anémii – chudokrevnost – nízká koncentrace hemoglobinu v krvi, způsobená většinou nedostatkem železa či vitamínu B12 může způsobovat právě studené nohy.
  • Mezi další příčiny se řadí nesprávná životospráva – tučná jídla, která zvyšují cholesterol a způsobují kornatění tepen, málo pohybu, kouření a nadužívání alkoholu.

Je-li příčinou studené počasí, pomůže teplá sprcha, pohyb nebo kvalitní teplé ponožky.  Pomoci může změna jídelníčku a také konzumace zázvoru, čili papriček nebo bylinek jako meduňka či měsíček lékařský.

Pokud se ale problémy vyskytují  celoročně a bez zjevného důvodu, je na čase vyhledat lékaře.