Blog > Léčebné terapie

Tetanus ze zahrádky

Tetanus ze zahrádky

Jste vášnivá zahrádkářka nebo zahrádkář? Baví vás okopávání květin a zušlechťování zahady? A jestlipak víte, že jste nejlepším adeptem na onemocnění tetanem?

Tetanus

Ano, na tuto nemoc se u nás povinně očkuje. Jenže intervaly mezi posilujícími dávkami jsou dlouhé a nikdo to moc nehlídá. Poslední standardní dávka se aplikuje kolem 10. roku a pak jsou intervaly až 15 leté. 

 

Proč je tetanus nebezpečný a jak se projevuje

Tetanus je nebezpečný tam, kde není dostatečně vysoká hladina protilátek. Proto jsou ohroženi právě zahrádkáři. Častěji jde o starší ročníky, kde je interval mezi očkováním doporučen jen 10 letý. Častěji se mohou na zahrádce zranit a hlína je skvělým hostitelem pro bakterii Clostridium Tetani - která tetanus způsobuje.

Pokud by se stalo, že máte nízké protilátky a tetanem onemocníte, může to mít fatální následky končící až smrtí. V případě brzkého odhalení nemoci je riziko smrti od 10% - 50%. Při pozdějším zjištění se markantně zvyšuje.

Příznaky

Jakmile se bakterie dostane do podkoží a svalové tkáně, začne produkovat nebezpečný neurotoxin, který pak působí na nervový systém. Inkubační doba je 3 - 21 dní. 

Na začátku nemoci se objevuje pocení, pocit unavených svalů, neklid. Dále se přidávají křeče v obličeji a ve žvýkacích svalech. Ty se postupně rozšíří na zádové svalstvo, které reaguje prohnutím celého těla do oblouku. Křeče jsou nejen bolestivé ale také tak silné, že mohou způsobit zlomeniny nebo natržení svalu. Není-li včas zahájena léčba, většinou to končí smrtí v důsledku udušení, nebo selhání srdce.

Vzácnější forma tetanu se projevuje stahem svalů v okolí poškozené tkáně, tyto projevy mohou trvat až týdny a pak vymizet. Ale také se může stát, že přejdou do celého těla a tetanus se bude projevovat jak je popsáno výše.

Prevence a léčba

Jedinou prevencí je očkování podle očkovacího schématu. Hlídejte si 15 letý interval, a pokud je vám více než 60 let. tak je interval jen 10 letý. 

Léčba

Důležité je důkladné vyčištění rány, v případě odumřelé tkáně její chirurgické odstranění. Pak se podává lidský protitetanový imunoglobulin. Dále se léčí antibiotiky. V závažnějších případech je nutná hospitalizace na JIP s podporou dýchání a krevního oběhu. Bolesti se tlumí léky na bolest - analgetiky. Křeče pak léky na uvolnění a uklidnění. 

I přes tuto léčbu je nemoc zdlouhavá a je-li nemoc již v pokročilém stádiu, může skončit smrtí.

 

Hlídejte si očkování a pozor na úrazy a rány, při práci na zahrádce obzvlášť.