Magnetoterapie je druh léčebné terapie využívající pulzní magnetické pole. Je to šetrná neinvazivní léčba, kterou znali již v dávné historii.
Magnetoterapie léčí na buněčné úrovni. Lidské tělo je složeno z několika miliard buněk. Ty mají kolem sebe malý elektrický náboj. Pulzní magnetické pole, které proniká hluboko do lidského těla, umí tento náboj ovlivnit a tím stimulovat buňky k činnosti. Vysílané pulzy pronikají přes oblečení i lidskou tkáň, až na místo určení. Pulzy jsou speciálně vyvinuté (mají různou frekvenci, tvar, intenzitu), díky kterým tomu lze léčbu použít u různého onemocnění.
Terapie se využívá především při léčbě pohybového ústrojí. Léčí se hlavně stavy po úrazech - jako natržené a natažené svaly a šlachy, zlomeniny. Potíže vlivem stárnutí aparátu, záněty, a jiné funkční postižení.
Dále se magnetoterapie nechá využít při léčbě pohybových obtíží, bolestí páteře, krční páteře, při bolesti kloubů. Při proleženinách, ztuhlých svalech apod. Lze ji úspěšně aplikovat i při migrénách, bolestech hlavy a nespavosti.
Magnetoterapie má minimální vedlejší účinky. Magnetické vlny rozšiřují cévy, prokrvují tkáně a tím se zásobují kyslíkem a zrychlí se látková výměna. Léčba povzbudí imunitu a urychlí metabolismus. Organismus se tak dokáže léčit sám.
Jako každá léčba má i magnetoterapie svoje nevýhody a není vhodná pro každého, byť je to metoda šetrná. Proto by o doporučení léčby měl rozhodovat lékař.
Léčba nesmí být použita u těhotných žen. Není vhodná pro osoby s kardiostimulátorem, protože by mohla být ovlivněna jeho funkce.
Dále není vhodná pro osoby s epilepsií a podobným neurologickým onemocněním, pro osoby s poruchou srážlivosti krve, při zvýšené funkci štítné žlázy, při infekční nemoci a nádorových onemocnění.