Blog > Další onemocnění a hendikepy

Tachykardie - kdy je normální a kdy nás může ohrozit?

Tachykardie - kdy je normální a kdy nás může ohrozit?

Tachykardie znamená vyšší tepovou frekvenci. Tu nám dokáže přirozeně zvednout třeba sportovní výkon, v tomto případě nemusíme rozhodně plašit.

Ale pokud vám tepová frekvence vystřelí vzhůru i když jste v klidu, asi bude dobré zamyslet se nad tím, co to způsobuje.

Normální tepová frekvence

U běžného dospělého je tepová frekvence v klidu mezi 50 - 100 tepy za minutu. Dnes nám ji orientačně měří chytré hodinky a náramky a díky tomu máme přehled i při sportu, jestli nepřetěžujeme srdce a udržujeme tep ve správném rozmezí pro spalování tuků.

 

Proč je tachykardie nebezpečná?

Tachykardie je nebezpečná proto, že při zvýšené srdeční frekvenci se srdce stahuje rychleji ale jen na krátko. Srdce se tak nestačí dostatečně naplnit krví a nemůže se správně okysličit. Což může způsobit až infarkt nebo poruchu srdečního rytmu, která je stejně nebezpečná.

Kdy je tachykardie v pořádku?

Nemusíte se obávat pokud vám tep zrychlí po fyzické zátěži, normální je to také při psychickém napětí. Někdy se může zrychlený tep objevit při horečce, po vypití kávy nebo nápojů s kofeinem a tep zvyšují i některé léky. 

Kdy je tachykardie nebezpečná?

Tachykardie se může objevit při srdeční arytmii, ta může mít dvě podoby - fibrilaci síní nebo fibrilaci komor. Ani jedno není sranda a je na čase problém konzultovat s lékařem.

Vysokou tepovou frekvenci umí zapříčinit také nesprávná funkce štítné žlázy, cukrovka - zvlášť při silném poklesu cukru v krvi, nebo i hormonální nerovnováha např. při menopauze.

Kdy si volat sanitku?

Pokud jste v klidu a tep se vám najednou zvedne nad 100 tepů za minutu, je vám nevolno nebo máte navíc vysokou horečku, bolí vás na hrudi, točí se vám hlava a špatně se vám dýchá, případně jste až omdleli, nečekejte a zavolejte si záchranku, pokud si vás rovnou neodvezou na vyšetření minimálně vám poradí co dělat.