Blog > Další onemocnění a hendikepy

Spánková deprivace

Spánková deprivace

Spánková deprivace je  nedostatek kvalitního spánku. Využívala se dokonce jako mučení. Při nemožnosti spát tělo trpí nedostatkem energie, nemá sílu na regeneraci a člověk se není schopen soustředit. Těžká deprivace pak může vést až k halucinacím a celkovému selhání organismu.

Zdravý člověk spí denně 6 - 9 hodin. Každý má svoji optimální dobu jinak dlouhou. Pokud spí kratší dobu jsou patrné známky ospalosti. Jestli si ale myslíte, že to doženete když si pospíte déle třeba o víkendu, tak jste na omylu. Tělo může reagovat tím, že po probuzení budete více bdělí a opět vás to bude stát více energie.

 

Proč je spánek důležitý?

Odpočinek při spánku je důležitý pro regeneraci rozumových funkcí. Při spánku rovněž “odpočívají” neurony, které jsou důležité pro krátkodobou i dlouhodobou paměť. Pokud tedy dostatečně nespíme, máme zhoršenou schopnost si něco pamatovat a učit se. 

Dále je spánek důležitý také pro vylučování a tvorbu různých hormonů. 

A v neposlední řadě je důležitý pro regeneraci a imunitu organismu. 

Fáze spánku

Spánkové fáze dělíme na NREM a REM

REM fáze

Lze ji poznat podle mihotavého pohybu očí, nízkého svalového napětí a elektrofyziologických parametrů. Frekvence srdeční činnosti a dýchání je nepravidelná a nereguluje se ani moc tělesná teplota. 

REM fáze zabere asi 20 - 25% doby spánku. V REM spánku máme “živé” sny. V této fázi se pročišťuje paměť, nedůležité prvky se mažou a naopak se uchovávají ty důležité.

NREM fáze

Trvá zbývající dobu spánku. Neprojevují se oční pohyby a snění je velmi vyjímečné. Je zvýšené svalové napětí. NREM fáze se dá ještě rozdělit na 4 podskupiny. 1. a 2. je pro lehký spánek a 3. a 4. pro spánek hluboký.

Jak docílit kvalitního spánku?

Existuje pár rad jak vylepšit kvalitu spánku. Pokud by ale nic z toho nefungovalo a pořád jste měli pocit, že je spánek špatný. Určitě nic nezkazíte návštěvou lékaře.

  • Později odpoledne vynechte nápoje s kofeinem.
  • Nejezte před spaním těžká jídla.
  • Necvičte alespoň 3 hodiny před spaním. Můžete místo toho vyrazit na pomalou a lehkou procházku.
  • Alkohol před spaním také není vhodný. Stejně jako nikotin, který organismus povzbudí.
  • V posteli si nečtěte a nekoukejte na TV, mějte ji jen na spaní a sexuální radovánky. Nebuďte v posteli přes den.
  • Správná teplota na spaní je kolem 18°C. Zároveň se pokuste omezit hluk a světlo.
  • Choďte spát a vstávejte pravidelně ve stejnou dobu. I o víkendu.