Blog > Nevidomí

Sněžná slepota, strašák zimních vysokohorských zážitků

Sněžná slepota, strašák zimních vysokohorských zážitků

Užívejte si zimu se vším, co k ní patří. Dlouhé zimní večery doma v teple, s horkým čajem, zamuchlaní v měkoučké dece. Fajn jsou i procházky na svěžím ledovém vzduchu, který zbarví vaše tváře do červena. Anebo se vydejte na hory. Ať už za sněhovou romantikou nebo za sportovními výkony, pamatujte, že čím výš budete, tím lepší ochranu dopřejte nejen své pokožce, ale i očím.

Slunečná zima na horách, romantika, kam se podíváš

Letošní zima je jako z pohádky. Hory vypadají, že je navštívil dědeček Mrazíček se svou kouzelnou holí Mrazilkou. Zasněžené pláně lákají k rozhýbání těla na svahu. Mimochodem co vy a zimní sporty, vyzkoušeli jste už někdy lyžování pro hendikepované?

Chaloupky schované pod sněžnou pokrývkou, stromy oděné v bílém hávu, čistý vzduch a sluneční paprsky měnící zem pod nohama v brouzdaliště třpytivých diamantů. Romantická duše plesá a už plánuje výlet do hor. Jenže každá správná romantika má v životě i svou odvrácenou tvář.

V tomto případě je tím strašákem slunce. Ano, přesně to slunce, které celou zimu vyhlížíme a už se těšíme, jak nás zahřeje a nadopuje pozitivní energií. Slunečních paprsků v zasněžené vysokohorské krajině se bát nemusíte. Ale jen v tom případě, že jste správně připraveni. Jinak vám hrozí pár nehezkých zdravotních komplikací.

Je slunce na horách nebezpečné?

Ano je. V létě, v i zimě. Jenže zatímco v létě se bojíme hrozby melanomu a jsme většinou správně vybaveni, v zimě ochranu před slunečními paprsky moc neřešíme. A to je velká chyba. Věděli jste, že s každými 100 metry stoupající nadmořské výšky je podíl UVB záření o celá 4 procenta vyšší? Jen si představte, jak intenzivní UV záření je ve vysokohorských oblastech. Proto nikdy do svých zavazadel nezapomeňte přihodit ochranný krém. Na sjezdovce koupíte v zimě spíš svařák, než tuto nepostradatelnou kosmetickou pomůcku.

Sluneční svit v zimě nepředstavuje riziko jen pro pokožku. Ale i pro oči. A to několikanásobně vyšší než v létě. Bílé svahy v kombinaci s paprsky slunce představují extrémní hrozbu pro vaši rohovku. Mohou ji poškodit až do stavu sněžné slepoty.

Slunce + sníh = oči v ohrožení

Možná si pod pojmem sněžná slepota představíte bílou tmu, kdy kvůli pořádné vánici nevidíte ani špičku vlastního nosu. Chyba. Sněžná slepota vám hrozí za hezkého slunečného počasí. Koncentrace ultrafialového záření stoupá s každým krokem do vyšší nadmořské výšky. Bílá sněhová pole představují pro sluneční paprsky dokonalý odrazový bod. Suchý sníh je schopen odrážet až 90 % záření. Takovou intenzitu záření oči špatně snáší. V nejkrajnějším případě mohou skončit postižené sněžnou slepotou.  

Co je sněžná slepota?

Sněžná slepota oči skutečně oslepí. UV záření popálí svrchní vrstvu rohovky a tím odhalí celou síť nervových zakončení. To způsobí tak ostrou bolest, že postižený není vůbec schopný otevřít oči. Víčka jsou až křečovitě sevřená, a proto je velký problém aplikovat do očí léčebné kapky nebo mast.

Sněžná slepota přichází postupně. Nejdříve má postižený pocit jako kdyby měl v očích písek nebo nějaké jiné cizí tělísko. Oči bolí, řežou, otékají, jsou zarudlé. Vrchol a křečovité sevření víček přichází zhruba po 4 – 8 hodinách od prvních příznaků. Ve většině případů se rohovka sama obnoví a v rozmezí 24 až 48 hodin odeznívá i bolest a tím se uvolňuje křeč víček. Tím pádem se navrací i zrak.

První pomoc při sněžné slepotě

Zákeřnost sněžné slepoty je v tom, že jakmile dojde ke křeči víček a tím oslepnutí, postižený začne panikařit. Pokud se aktuálně nachází venku v terénu je dezorientován a ztracen. Nejdůležitější je proto ihned dostat pacienta do bezpečí a do klidu.

S uvolněním bolesti očí efektivně pomohou oční kapky se znecitlivujícím účinkem. Ty ovšem používejte pouze na nezbytně nutnou dobu (například než se s nemocným dostanete do bezpečí). I když tyto kapky umožní oko otevřít a vidět, rohovka stále potřebuje svůj čas na zotavení a k tomu jí prospívá klid a tma.

Od bolesti očí uleví i klasické léky proti bolesti v kombinaci se studeným obkladem víček. Oční lubrikační gel pomůže rohovce s rychlejším zotavením. Tyto zdravotnické pomůcky dostanete v ordinaci očního lékaře.

K oftalmologovi je nutné zavítat i v okamžiku, kdy sněžná slepota odezní, ale oči produkují hlenovitý nebo hnisavý výtok značící infekční zánět.

Ochrana před sněžnou slepotou? Kvalitní brýle

Před sněžnou slepotou existuje efektivní ochrana. Sluneční brýle s kvalitním UV filtrem. Nezapomeňte si je na svůj horský výlet přibalit. A hlavně si je i v terénu obléknout. Přejeme pohodové zimní radovánky bez komplikací.