Blog > Legislativa

Sleva na dopravu pro invalidní důchodce ve 3. stupni invalidity

Sleva na dopravu pro invalidní důchodce ve 3. stupni invalidity

Od 1. července 2022 začala platit sleva na jízdné ve vlacích a autobusech pro osoby s 3. stupněm invalidity a to i když nejsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P, netýká se ale MHD.

 

Problém s využitím

Sleva je ve výši 50% z ceny jízdného. Jenže se prokazuje QR kódem, který je ke stažení na stránkách České správy sociálního zabezpečení  - bližší informace zde: https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/potvrzeni-pro-slevu-na-jizdnem-pro-pozivatele-invalidniho-duchodu-tretiho-stupne

Problém nastává, když je poživatel méně zručný s počítačem nebo chytrým mobilem, případně ho nevlastní a nemá možnost v okolí nikoho požádat. 

Pak je možné dostavit se na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení a požádat tam. Požádat za poživatele důchodu může i zmocněnec. Nenechte se odbýt, některá pracoviště o tomto způsobu možná ani nevědí. Ale odkažte je na ČSSZ a jejich web.

Dalším problémem může být uplatnění slevy. Někteří dopravci totiž nevlastní čtečky QR kódu. Ministerstvo sice dopravce informovalo o nové slevě a jak se bude uplatňovat, ale ne všichni se zařídili. 

Pokud by vám doprace slevu uznat nechtěl, neměl čtečku atd. máte možnost ihned zavolat na příslušnou linku CENDIS -   www.cendis.cz. Můžete si také vyžádat číslo spoje, jméno řidiče nebo průvodčího a podat stížnost na příslušné dopravní společnosti nebo na CENDIS.

Další pomoc a informace můžete hledat na „Oddělení zákaznické podpory“ státního podniku CENDIS, e-mail:  info@oneticket.cz, tel:  +420 222 266 755. Podpora je k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu.