Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Sladké Vánoce i pro diabetiky?

Sladké Vánoce i pro diabetiky?

Vánoce se pomalu a jistě blíží. Jsou obdobím klidu a pohody. Kouzelnou atmosféru svátků vytváří rodina, Ježíškova nadílka, ale také spousta dobrůtek.  Stoly se prohýbají jídlem, pitím, hromadami cukroví a jiných sladkostí. Ale co diabetici? Musí si odpustit sladké Vánoce? Nemusí. V případě, že dodrží všechna pravidla stravování, která jejich choroba vyžaduje, mohou si i oni užít veselé a mlsné Vánoce.

Co je cukrovka?

Nemocného cukrovkou na první pohled nepoznáte. Jeho onemocnění je skryté uvnitř těla. Konkrétně ve slinivce břišní, která produkuje minimálně anebo vůbec hormon zvaný inzulín. Ten v těle dohlíží na udržování správné hladiny cukru.

Diabetes mellitus je choroba stará jako lidstvo samo. První záznamy o její existenci nalezneme už kolem roku 1500 před naším letopočtem. Starověcí Egypťané popisují, že nemocní úplavicí cukrovou mají sladkou moč. Lékaři tuto diagnózu v 17. století potvrzují, když zjišťují, že absence inzulínu zvedá hladinu cukru v moči i krvi a dochází k hyperglykémii.

Ani do dnešních dnů ovšem není spolehlivě známo, co za onemocnění diabetem vězí. Nejčastěji je cukrovka zjištěna pacientům po poškození slinivkové tkáně nebo vlivem autoimunitní reakce. Jistou roli hraje dědičnost a genetické předpoklady. K onemocnění přispívá i nadváha a věk.

 

Jak se diabetes projevuje?

Mezi první příznaky onemocnění patří neutuchající žízeň a s ní spojené časté močení. Brzy následuje úbytek na váze a únava. Léčba tyto příznaky eliminuje. Ovšem i léčená cukrovka s sebou postupem nemoci přináší další komplikace jako například ketoacidózu (acetonový dech a hluboké dýchání způsobené nadměrným štěpením tuků), retinopatii (poškození cév oční sítnice), neuropatii (onemocnění nervů), nefropatii (poškození ledvin) nebo diabetickou nohu vedoucí až k amputaci končetin. Při léčbě diabetu je proto velmi důležité dodržovat stanovenou léčbu a docházet na pravidelné prohlídky k různým specialistům.

Jak se cukrovka léčí?

Cukrovku zjistí obvodní lékař z odběru krve a odešle pacienta ke specialistovi – diabetologovi. Ten stanoví typ onemocnění. V případě cukrovky 1. typu nasadí lékař doživotní inzulínovou léčbu. Potřebný hormon si pacient aplikuje injekčně nebo prostřednictvím inzulínové pumpy. Moderní medicína umožňuje dokonce transplantaci slinivky břišní. U diabetu 2. typu (je nejčastěji diagnostikována pacientům středního a vyššího věku a lidem s obezitou) je nasazena dieta, doporučeno snížení tělesné hmotnosti a zvýšení fyzické aktivity, často i užívání léků.

Správná životospráva je základ

U obou typů cukrovky hraje zásadní roli životospráva. Aby hladina cukru v krvi nekolísala víc, než je nutné, je důležité dodržovat stanovenou dietu. Ta ze stravy vylučuje především cukry. Tělo přijímá v potravě přirozený podíl sacharidů. Proto je nežádoucí dopřávat mu hlavně rafinované cukry. To znamená ze stravy vyloučit vše s přídavkem cukru. Znamená to tedy, že diabetik už si nikdy nezamlsá?

Sladkosti pro diabetiky

Zamlsá. Vždyť sladkost nalezneme třeba přirozeně v ovoci. A pak ještě existují náhradní sladidla. Přírodní nebo umělá. Mezi nejpoužívanější sladidla pro diabetiky patří stévie, fruktóza, Aspartam, Acesulfam nebo sukralosa. Ovšem ani náhradní sladidla nemůže nemocný jíst, co hrdlo ráčí, i tady platí vše s mírou. A pozor na bílou mouku, i ta zvyšuje hladinu glukosy.

Svou momentální hladinu cukru si diabetici kontrolují glukoměrem. V případě hyperglykemie je nutné aplikovat dávku inzulínu a v případě hypoglykémie okamžitě zajistit přísun cukru do těla. V obou případech totiž může dojít až ke kolapsu do bezvědomí. Stravování je často pro diabetiky jako život na houpačce. Proto si každý pacient musí najít svoji vlastní míru tolerance různých potravin.

Vánoční cukroví bez cukru?

Zdravé a přitom sladké Vánoce si nejlépe diabetik připraví sám doma, podle svého typu nemoci. Pokud mu onemocnění umožňuje konzumovat med, může ve většině tradičního cukroví nahradit cukr právě medem. S umělým sladidlem už opatrněji, protože sladivé náhražky mají často až mnohonásobně vyšší sladivost než cukr. Změní se tak poměr surovin v těstu a sladkosti by nemusely dopadnout přesně podle vašich představ. Pokud rádi experimentujete, můžete vyzkoušet své tradiční cukroví upravit podle své diety. Anebo ještě lépe, vymyslet si vlastní cukroví bez cukru.

Stačí se porozhlédnout po kuchařkách nebo receptech na internetu. Dnešní doba zdravému životnímu stylu přeje, a proto je i nápadů na výtečné cukroví bez cukru spoustu.

U nás v Ozpprace.cz milujeme:

Čokoládové ovocné bonbóny

Do misky pokrájíme 250 g sušeného ovoce, které máme rádi. K tomu přidáme kokos a med podle chuti. Ze vzniklé hmoty tvarujeme kuličky a ty namáčíme do ve vodní lázni rozpuštěné DIA čokolády. Tuhle mňamku mlsáme celý rok. A na Vánoce, to si ještě kuličky navíc obalíme ve strouhaných mandlích nebo kokosu.

DIA kávová zrna

Naše kolegyně Hanka nedá bez kávy ani ránu. A proto není divu, že zbožňuje i kávové cukroví. Prozradila nám svůj tajný recept na prý největší Vánoční DIA sladkost. V mixéru rozdrtíme 25 g ovesných vloček spolu s 60 g mandlí, 100 g sušených fíků, 2 polévkovými lžicemi ve vodě rozpuštěné instantní kávy a 1 bílkem. Ze vzniklé hmoty vytvarujeme kávová zrna a ta obalíme buď v kakaovém prášku, nebo je namáčíme v čokoládové polevě vyrobené z diabetické čokolády rozpuštěné ve vodní lázni.

Dřív, než přijdou Vánoce

Užívejte si předvánoční čas v klidu a pohodě. V kuchyni si zrovna nejste jistí v kramflecích? Nevadí. Cukroví pro diabetiky se dá v dnešní době i koupit. Hlavně pečlivě studujte etikety.

Chcete si čekání na Ježíška ukrátit pohybem? Vydejte se 14. listopadu na světový den diabetu, na Pochod proti diabetu. Chůze vám prospěje a navíc pomůžete ostatním pochopit, že cukrovka 2. typu je celosvětový problém a každý rok přibývá velké množství pacientů.

Aby vám během vánočních příprav neunikla žádná nabídka práce, klikněte na tlačítko níže a zaregistrujte se do naší databáze životopisů. Zaměstnavatelé si vás všimnou i ve chvílích, kdy budete za okny vyčkávat první sněhové vločky.