Silikóza je jednou z nejstarších nemocí z povolání na světě. Patří mezi onemocnění hromadně nazývané pneumokoniózy. Tyto nemoci zasahují plíce díky vdechování anorganických částic (částic neživého původu) prachu.
Silikózu způsobuje konkrétně vdechování prachu s obsahem krystalického oxidu křemičitého.
Křemenný prach - prach s obsahem volného oxidu křemičitého, se uvolňuje zejména tam, kde dochází ke zpracování kamene, písku nebo některých rud.
Riziko nemoci je v dlouhodobě asymptomatickém stavu - tzn. stav bez příznaků nemoci. Nemoc se začíná projevovat až cca po 10 letech vystavování se původci nemoci.
Silikóza nastartuje v plicích imunitní reakci, tělo se snaží vypořádat s cizími tělísky a začíná vznikat fibróza, což je změna tkáně plic. Ze začátku se tvoří sem tam drobné uzlíky všude v plicích, které později začínají splývat a zmenšuje se plicní tkáň. To vede k plicní nedostatečnosti.
Nemoc se odhalí díky spirometrii - vyšetření plic a díky rentgenu.
Léčba, která by silikózu vyléčila neexistuje. Léčí se tedy jen příznaky. Předepisují se antibiotika při zánětech plic, využívá se oxygenoterapie - léčba kyslíkem. Mohou se používat léky na zlepšení dýchání - bronchodilatancia.
Je-li to možné a nezbytné může dojít až na transplantaci plic.