Blog > Psychika

Shopaholik - moderní závislák

Shopaholik - moderní závislák

Shopaholismus neboli odborně oniománie, je závislostí na nakupování.

Shopaholici nakupují tuny jídla, desítky kusů oblečení, stovky kosmetických výrobků nebo také hromady šperků, knih, elektroniky či doplňků k počítači. Většinu věcí ani nepoužijí a nevybalí, nemluvě o tom, že toho takové spousty nepotřebují.

Dnešní moderní doba hraje shopaholikům do karet, možnosti k nákupu jsou všude.

 

Jak poznat oniománii - shopaholismus - od radosti z nakupování?

Shopaholik je ovládán touhou po nakupování. Je mu jedno kde je, klidně začne v práci nakupovat on-line. Nezastaví se ani když si na nákupy vypůjčí peníze a dostává se do dluhů. O splácení půjček se nestará. Pokud závislák nemůže nakupovat je ve stresu, podrážděný a někdy až agresivní. Kvůli svému chování začínají mít shopaholici problémy nejen doma ale i v práci. Rodina díky nedostatku peněz na důležité potřeby strádá, vztahy se rozpadají.

Kdo má pro shopaholismus předpoklady?

Většinou se tato závislost objeví u moderních lidí, kteří zažívají náročné období a nemají pevný smysl života. Chvilkovou radostí z nových věcí se snaží přebít pocit marnosti nebo prázdnoty. Nákupy jsou pro shopaholika náplastí na bolest, třeba jen tu skrytou v hloubi duše o které s nikým nemluví.

Po uspokojení potřeby přijde zklamání

Nedlouho po ukojení svých potřeb k nakupování přepadají ale shopaholiky pocity viny, smutku a apatie.

Kdy vyhledat pomoc?

Pokud rodina, přátelé nebo sám shopaholik začne mít pocit, že se mu to vymyká z rukou je na čase navštívit psychotereapeuta, psychologa či psychiatra. Ten se pokusí zjistit co záchvaty nakupování spouští a doporučí jak z toho ven. Většinou se používají postupy na zvýšení sebeovládání a posílení sebevědomí.