Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Šetřete svůj žlučník a řekněte tučným jídlům sbohem

Šetřete svůj žlučník a řekněte tučným jídlům sbohem

Pochutnáváte si na kachničce se zelím, bramborácích nebo bagetce s majonézovou pomazánkou. Olizujete se až za ušima a v bříšku máte jako v pokojíčku. Za chvíli vás začne lehce píchat na pravém boku. Za delší chvíli se píchání promění v bolest tak ostrou až se vám začnou dělat mžitky před očima. Břicho máte v jednom ohni, necítíte záda, je vám na zvracení nebo rovnou běžíte na toaletu. To se ozval žlučník. A takhle nehezky se odměnil za dobré, leč ne úplně zdravé jídlo. Víte, jaká jsou nejčastější onemocnění žlučníku?

Co je ten žlučník vlastně zač?

Žlučník je shromaždiště žluči v těle. Je to hruškovitý orgán trávicí soustavy přimykající se k játrům. V těch se vytváří vazká, žlutohnědá tekutina zvaná žluč, která má za úkol vstřebávání tuků přijatých z potravy, regulaci kyselosti v tenkém střevě a usnadnění vylučování škodlivých látek z organismu. Žluč odtéká z jater do tenkého střeva a pracuje s právě zkonzumovaným jídlem. Když zrovna nejíme, ukládá se žluč do žlučníku, tam se zhušťuje a čeká na moment, kdy se po podnětu trávicí trubice vydá do dvanáctníku a dále žlučovými cestami do střeva, aby mohla opět zahájit trávicí proces.

Tvorba žluči a její koloběh v těle je poměrně složitý proces. Hlavní složku žluči tvoří cholesterol. V případě, že konzumujeme nadmíru tučných potravin, žluč neustále odtéká do střev za svou prací a játra musejí vynakládat úsilí k vytvoření nových zásob. Aby to stihla začínají vytvářet vlastní cholesterol. V momentě, kdy žluč obsahuje příliš mnoho cholesterolu, ať už díky vlastní produkci těla nebo vlivem jeho příjmu v potravě, může být cholesterol vysrážen a přeměněn v nerozpustné krystalky. Jakmile krystaly ze žlučovodů přestanou rychle odcházet do dvanáctníku začnou se usazovat. Základní stavební kámen žlučových kamenů je na světě. A s tím i nepříjemné zdravotní potíže.

 

Onemocnění žlučníku a žlučových cest

Za onemocněním žlučníku a žlučových cest stojí nezdravá a tučná strava. Ale i nedostatek pohybu. Jakmile tělo není aktivní, zpomaluje se v něm prokrvení tkání, a tedy i transport různých metabolických látek. K obtížím se žlučníkem mají dispozice i lidé s rodinným zatížením touto diagnózou. Vyšší věk, obezita, zvýšená hladina cholesterolu, těhotenství, ale i drastické redukční diety s minimem zdravých tuků a dlouhodobé hladovění jsou dalšími faktory ovlivňujícími správnou funkci žlučníku.

Nemoci žlučníku nebývají ve většině případů pro tělo závažné (vyjma nádorovitých onemocnění). Dají se dobře léčit. Přesto však postiženého dokáží velmi potrápit. Žlučníkáři tvrdí, že bolest žlučníku je horší než bolest zubů nebo porod.

Bolest žlučníku

Žlučníkové choroby se ozývají táhlou a dlouhotrvající bolestí. Vždy na pravé straně. Intenzita bolesti při začínajících obtížích může být mírná, ale postupem času, když se nemoc neléčí, už se ohlašuje jako velmi intenzivní, řezavá, těžce utlumitelná běžnými léky. Bolest vzniká na pravé straně břicha pod žebry, ale klidně i v okolí žaludku. Velmi často bolest putuje přes pravou polovinu zad až do hlavy.

Podle typu žlučníkového onemocnění může bolest odeznít za deset minut, ale také se vás držet i několik dnů. V každém případě je vždy nejlepší neodkládat návštěvu lékaře. Pokud je žlučník drážděn třeba jen jemným pískem, dostanete léky spolu s tipem na žlučníkovou dietu a další bolestivý záchvat už vás tolik nepozlobí. Má-li žlučník sklon vytvářet kameny, lékařský dohled se vám rozhodně šikne. Věřte, že čím méně záchvatů protrpíte, tím pro vás lépe. Žlučníkové kameny se totiž mohou zanítit a už nastává problém. Jako i u ostatních nemocí i tady platí, že včasné řešení ušetří vaše tělo zbytečných komplikací.

Městnání žluče ve žlučníku

K městnání žluče ve žlučníku dochází díky poruše vylučování žluče, nejčastěji zúžením žlučovodu. Tato obtíž se projevuje únavou, potížemi s trávením, nechutenstvím, hubnutím, tmavou močí, světlou stolicí a zbarvením pokožky do žlutavého podtónu. Neléčené městnání žluče může vést k nedostatku vitamínů v těle, přetížení a tvrdnutí jater.

Žlučníkové kameny

Žlučníkové kamínky a kameny jsou nejčastějším onemocněním žlučníku. Choledocholitiáza je dlouhodobý proces. U nemocného se střídá období klidu a období bolestivých záchvatů vyvolaných špatnou stravou, stresem nebo nadměrným příjmem alkoholu. Tak zvaná biliární kolika přichází stále častěji. Základní léčba žlučníkových kamenů je chirurgická. Ničeho se ale nebojte. Díky laparoskopii je dnes operace pro organismus méně náročná a po pár dnech v nemocnici můžete domů.

Zánět žlučníku a žlučových cest

Zánět žlučníku a žlučových cest je ve většině případů důsledkem neléčených žlučníkových kamenů. Někdy na vyléčení těchto obtíží postačí drenáž žlučových cest a podávání antibiotik, jindy je nutné chirurgicky odstranit celý žlučník.

Udržte si zdravý žlučník

Prevencí nemocného žlučníku je zdravý životní styl s vyváženou stravou, dostatkem pohybu, střídmostí alkoholu a absencí cigaret.

Žlučníku neprospívají těžká, tučná, smažená, sladká a kořeněná jídla. Při prvotních obtížích se žlučníkem se takovým pokrmům vyhněte, stejně jako kynutým těstům, nadýmavým potravinám včetně luštěnin, surovinám s obsahem zrníček a perlivým nápojům. Se žlučníkovou dietou vám určitě rád poradí lékař.

Na zahnání žlučníkových obtíží můžete použít i volně dostupné léky, ale rozhodně lepší je vždy se nejdříve poradit s lékařem. Při mírných potížích ulevují i bylinky. Máta peprná, měsíček lékařský, řepík lékařský anebo různé čajové směsi.

Co vy a žlučník? Ani o něm nevíte, občas vás pozlobí nebo už ho vůbec nemáte? Podělte se s námi o své zážitky s tímto zlobivým orgánem.