Je porucha kůže, která postihuje zejména časti pokožky, které se mastí a kde se nalézají mazové žlázy. Patří sem skalp (pokožka hlavy), obličej a trup.
Vypadá a projevuje se podobně jako lupy. Místa zasažená seboreou jsou potažena červenými a žlutými šupinkami, zánětlivými ložisky, které mohou ale nemusí svědit.
Seborea se neprojeví v plné síle hned, většinou jsou prvními příznaky odlupující se šupinky na pokožce hlavy, za ušima a také tam, kde se přehýbá a zapařuje kůže. V závažnější formě se objevují nažloutlé až červené šupiny podél vlasů, za ušima, v uších, v obočí i v nose. Může se přidat oblast nosu a jeho okolí a horní část zad.
Osoby s touto nemocí se mohou setkat i se ztrátou vlasů. Dalším symptomem je silná vrstva mastného filmu na kůži, svědění a pálení.
Seboreu není snadné diagnostikovat, protože příznaky se mohou podobat i jiným onemocněním. Např. alergii, atopickému ekzému, či lupénce.
Bezpečně ji ale pozná zkušený lékař – tricholog – který byl vyškolen na anomálie vlasů.
Seborea nejčastěji postihuje kojence v prvních měsících po narození a mladé muže i ostatní dospělé se sklonem k výraznější tvorbě kožního mazu. Vzhledem k tomu, že zvýšený mazotok souvisí s tvorbou mužských pohlavních hormonů, trápí toto onemocnění více muže.
Projevy seboreické dermatitidy zhoršuje emoční stres, únava, zimní období, kdy hlavu zakrýváme čepicemi.
Péče o pokožku zasaženou seboreou spočívá v používání mycích prostředků bez obsahu mýdla a nanášení přípravků na zvláčnění kůže. Nepoužívají se přípravky s alkoholem a s obsahem oleje.
Od lékaře nejčastěji dostanete recept na antimykotika, kortikosteroidy či keratolytika - látky na změkčení rohové vrstvy pokožky.
Jako podporu v boji proti tomuto onemocnění můžeme doporučit omega-3-nenasycené mastné kyseliny, probiotika a vitamín B a zinek. Pomáhají šampony s obsahem léčivého konopí.