Blog > Další onemocnění a hendikepy

Růžovka co se nejí

Růžovka co se nejí

Růžovka není jen jedlá houba jinak zvaná masák, neboli muchomůrka růžovka. 

Růžovka, neboli rosacea, je také onemocnění kůže, které se může tvářit jako akné. Také je to jeho příbuzná.

Co je růžovka

Rosacea je zánětlivá dermatóza (onemocnění kůže), která postihuje jak muže, tak ženy. Objevuje se většinou po 30. roce života, ale nejvíce jsou postiženy věkové kategorie od 40 - 60 let. Častěji růžovkou trpí ženy, ale u mužů jsou zase horší projevy.

 

Příčiny vzniku růžovky

Proč se růžovka objeví zatím není známo. Odhaduje se, že může jít o cévní poruchy, genetické predispozice, vliv stresu nebo hormonální poruchu nebo vliv roztoče žijícího v mazových žlázách obličeje - trudníka.

Příznaky růžovky

Příznaky růžovky často zamění i lékaři za akné. Snadno ji ale určí dermatolog.

Onemocnění se vyskytuje výhradně v obličeji. Postihuje kůži nosu, tváří, střed čela a bradu. Méně často se objeví i za ušima, v dekoltu nebo na krku.

Ze začátku se neděje nic hrozného, zčervená vám kůže a zčervenání po čase zase zmizí. Jak nemoc postupuje je zčervenání trvalé, cévky v obličeji jsou rozšířené a začínají vznikat malé pupínky. Většinou jsou bez bakteriálního obsahu a zahojí se bez jizev. Časem se můžou vytvořit větší uzly a kůže kolem zhrubne. Pupínky jsou s bakteriálním obsahem. Na nose pak může růžovka způsobit zesílení kůže a nos začíná připomínat květák.

Více než polovina pacientů trpí také na zarudlé spojivky.

Léčba růžovky

Léčbu lze rozdělit na dvě metody. Lokální léčba se zaměřuje na používání léků s obsahem léčivé látky metronidazolu nebo erytromycinu. Případně se používají masti s obsahem síry a retinoidů.

Je-li projev růžovky závažnější mohou se předepisovat celková léčba pomocí antibiotik. S květákovitým nosem pak pomůže chirurg.