Blog > Léčebné terapie

Rozpraskané paty nemusí být jen estetickým problémem

Rozpraskané paty nemusí být jen estetickým problémem

S odkládáním svršků v létě dojde nutně i na ponožky, a nejen ženy mohou trápit nehezké rozpraskané a zarudlé paty.

Tento problém nemusí být jen kosmetický. Kůže na patách velmi snadno ztrácí hydrataci, protože zde chybí mazové žlázy, které by ji hydratovaly.

Kromě pedikúry, pravidelného promazávání a obrušování, je třeba se zamyslet i nad dalšími způsoby, jak patám pomoci.

 

Co vše může způsobit popraskané paty?

  1. Nedostatek hydratace - a nejen vnější. Pokud máte malý příjem tekutin, trpí právě i paty. Kůže se olupuje a praská. Zkuste tedy důsledně dodržovat pitný režim. Nemusíme asi zmiňovat, že přeslazené nápoje nebo káva nebudou to pravé ořechové.

  2. Dlouhé stání - pokud máte jednostranné zaměstnání, dlouho stojíte, trpí i nohy a s nimi paty. Pokuste se alespoň na chvilku během pracovní doby změnit polohu. Doma pak odpočívejte s nohama nahoru, ochlaďte si nohy v koupeli s relaxačním olejem či solí. A nohy promazávejte a masírujte.

  3.  Krevní oběh - za špatný stav nohou mohou i nemoci - diabetici nebo lidé se zúžením cév - aterosklerózou, mohou mít problémy s hojením ran, prokrvením a tím i popraskáním pat. Nebojte se u lékaře zmínit, že vás nohy bolí a otékají. Zde pomůže jen správný léčebný postup a dodržování lékařských rad.

  4. Plísně a kožní problémy - projevem plísňovéno onemocnění bývá olupující se kůže, svědění a praskání. Většinou to začne kůží mezi prsty, ale může se rozšířit dál. Choďte ve volné a prodyšné obuvi, noste ponožky, které sají pot. A používejte doporučenou léčbu nebo krémy z lékárny. Nohy také pravidelně mazejte.

  5. Mezi ty neobvyklejší příčiny se řadí problém se štítnou žlázou a hormonální rovnováhou. Pokud vás trápí deprese, studené nohy a kolísání váhy, možná bude problém právě zde.

  6. Dalším ale vzácným onemocněním, které může zapříčinit nejen popraskané a suché paty může být Sjörgenův syndrom. Který způsobuje vysychání sliznic. Nemocní nemají sliny ani slzy a jejich kůže se loupe a šupinatí. Na tuto nemoc lék zatím není.

Nohy vás nosí celý život, věnujte jim proto dostatečnou péči, určitě se to vyplatí.