Blog > Kultura

Rozhledny a věže přístupné na vozíčku

Rozhledny a věže přístupné na vozíčku

Po dlouhé a lenošivé zimě nás sluneční paprsky lákají ven. Procházky na čerstvém vzduchu vlévají do žil novou energii. A co teprve pořádný celodenní výlet. Třeba na rozhlednu. Nebe na dosah ruky, panoramata jak z pohlednice a výhled až za obzor. Dechberoucí představa. Jenže, co když jste na vozíčku a dostat se po desítkách schodů na vrchol nějaké věže se vám jeví jako čirá utopie? Nevěšte hlavu. Pár věží a rozhleden je u nás pohodlně přístupných i pro vozíčkáře. Pojďme se na nejznámější z nich podívat.

Výlety pro vozíčkáře s pohledem na svět z ptačí perspektivy

Naplánovat a absolvovat výlet naštěstí není pro vozíčkáře takové martyrium jako dřív. Čím dál víc kulturních a historických památek je bezbariérově přístupných. Třeba hrady a zámky. Spoustu z nich už je přizpůsobeno návštěvám vozíčkářů.  Co když ale zrovna na historii nemáte náladu?

Chcete toho vidět mnohem víc. Ale z vozíčku dohlédnete leda tak na konec ulice. Z koňského hřbetu už je ten pohled na svět obšírnější, jenže na sport nemáte náladu. Chcete víc, toužíte vidět pořádný kus světa. A to teď, hned, dnes. Dívat se na okolí třeba jako z ptačí perspektivy. Jak si takovou představu splnit? Vydejte se na rozhlednu.

 

Bezbariérové věže a rozhledny

Bezbariérové věže a rozhledny jsou nejčastěji přístupné po dostatečně širokých plošinách. Výstup tedy zvládnete sami anebo s pomocí asistenta. Kde se na vrchol běžně šlape po schodech pomáhají výtahy. Stačí stisknout tlačítko a za chvilku jste až nahoře.

Bezbariérové vyhlídky jsou fajn nejen pro vozíčkáře, ale i pro lidi, kterým jejich hendikep nedovoluje nadměrnou fyzickou zátěž. Což výšlap, často i stovek schodů, rozhodně je. Ale výtah nebo plošinové stoupání tuto zátěž sníží na minimum a pokochat se panoramaty může skoro každý.

Kam se vydat na věž nebo rozhlednu, aniž by vás limitoval zdravotní hendikep?

 • Rozhledna Kobylí vrchspirálová rozhledna uprostřed vinohradů nabízí dechberoucí výhledy až na Pálavu nebo rakouské Alpy. Na vrchol ve výšce 7,5 metrů se dostanete bez překážky jediného schodu.

 • Při toulkách po Libereckém kraji můžete zavítat na Ještěd. K bezbariérové rozhledně se pohodlně dostanete lanovkou, které pojme i tři elektrické vozíky najednou.

 • Rozhledna Vojna je součástí Muzea obětí komunismu a dějin uranového hornictví v Lešeticích. Kulturní památka Vězeňský lágr Vojna není stoprocentně bezbariérová, ale vozíčkáři se svépomocí dostanou výtahem na věž i do většiny expozic.

 • Populární Stezku korunami stromů v Krkonoších snad ani netřeba představovat, stejně jako tu na Lipně. Obě dvě vyhlídkové věže jsou bezbariérové a nabízejí vskutku jedinečný zážitek. Především fanouškům přírody.

 • Milovníky zlatavého moku jistě naláká návštěva Chrámu chmele a piva v Žatci. A jedince s povahou dobrodruha nenechá v klidu Chmelový maják. 3D výtah s animací letu balónem nebo raketoplánem vás vyveze až na vrchol k dalekohledům, které celý výhled do okolí ještě umocní. Jen pozor na ten výtah. Simulaci vyhlídkových letů doprovází i vzduchové, kouřové a zvukové efekty. Osoby s panikou, epilepsií nebo srdečními problémy by takový zážitek nemusel potěšit.

 • Rozhledna Praděd, ležící ve druhé prosklené plošině televizního vysílače je přístupná výtahem. Za hezkého počasí si prohlédnete nejen Jeseníky, ale klidně i Krkonoše, Beskydy, a dokonce i Vysoké Tatry.

 • Stověžatou matičku Prahu jako na dlani uvidíte z Petřínské rozhledny. Na Petřín se pohodlně dostanete lanovkou a na vrchol rozhledny vás vyveze výtah. Jiný pohled na hlavní město si můžete užít z výšky téměř 100 metrů z observatoře Žižkovské televizní věže. Na vyhlídku vás v okamžiku dopraví moderní výtah. Až do dálky 100 km můžete koukat z tří tematicky různých kabin. A pokud byste těch výhledů ještě neměli dost, prohlídku Prahy z ptačí perspektivy můžete zakončit třeba na Věži Staroměstské radnice. Pokochat se historickým centrem z výšky skoro 70 metrů vám umožní dva na sebe navazující výtahy.

 • 41 metrů vysoká těžní věž Kukla v Oslavanech je plně bezbariérová, a kromě úžasného výhledu do okolí, nabízí spolu s naučně zábavným parkem Permonium vyžití pro celou rodinu. Odvážíte se sjet lanovkou do volného prostoru nebo překonat skleněnou podlahu zakrývající otvory po těžebních strojích? Nebo radši prozkoumáte atrakce řízené moderními informačními technologiemi?

 • Celodenní výlet si můžete naplánovat i do areálu Dolních Vítkovic. Aktivit na výběr je tu v nabídce nepřeberně. A mezi nimi se tyčí bývalá vysoká pec s vyhlídkovou nástavbou Bolt Tower. Věž s kavárnou je přístupná výtahem a navštívit ji můžete v rámci několika prohlídkových okruhů.

 • Ostravu si můžete užít i z vyhlídkové věže Nové radnice, která je se svými 85,6 metry nejvyšší radniční budovou v České republice. Na vyhlídkovou terasu ve výšce 73 vás dopraví výtah.

 • Nechat se vyvést výtahem, dát si kávičku a uprostřed lesů se kochat výhledem na Kutnou Horu, Krkonoše a Železné hory. Takhle příjemný zážitek nabízí třicet metrů vysoká rozhledna Kaňk, která je součástí areálu Havířská bouda.

 • Pokud zamíříte na západ, do Karlových Varů, nejspíš nebudete mít o program nouzi. Najděte si mezi rozmazlovacími lázeňskými procedurami chvilku i na výlet na rozhlednu Diana. Přímo od Grandhotelu Pupp vás doveze lanovka k lovecké chatě s rozhlednou. O dopravu na vyhlídkovou terasu se postará výtah. A pokud byste si kromě úchvatného výhledu chtěli užít ještě jinou zábavu, za návštěvu stojí Motýlí dům nebo minizoo. Obojí přímo v areálu Diany.

 • Při návštěvě Šumavských hvozdů stojí za uvážení výlet kousek za naše hranice. V oblasti Českosaského Švýcarska se tyčí 15 metrů vysoká rozhledna Rathmannsdorf pohodlně dostupná výtahem. Součástí areálu rozhledny je i bazének pro koupel nohou Kneippovou metodou.

Máte chuť vydat se do výšek nebo raději zůstanete hezky při zemi? Ať tak či onak, hlavní je užít si hezký den. Užijte si ho i vy. Ten dnešní, zítřejší, pozítřejší a pak všechny ostatní.