Rektoskopie je vyšetření konečníku. Narozdíl od kolonoskopie se ale nevyšetřuje celé střevo, vyšetření se týká jen dolní části tlustého střeva a konečníku.
Jedná se o endoskopické vyšetření - vyšetření pomocí neohebného endoskopu, kterému se říká rektoskop. Toto zařízení vypadá jako dutá, kovová trubička ve které se ukrývá optika (kamerka, často i se zvětšovací čočkou a zdrojem světla).
Vyšetření se vykonává v poloze na všech čtyřech, pacient má pokrčené lokty a kolena. Lékař vám před samotným vyšetření zkontroluje konečník pomocí prstu v rukavici. Poté nanese na rektoskop mast, která místo znecitliví, takže je to nebolestivé, rektoskop zavede do konečníku a zkontroluje požadovanou délku sliznice. Celé vyšetření zřídka trvá déle než 10 minut.
Nejčastěji k tomuto vyšetření dojde, pokud přijde pacient za lékařem s krvácením z konečníku. Cílem je pak odhalit zdroj krvácení - může jít o hemoroidy, cizí těleso v konečníku, zánět, ale bohužel i nádor.
V případě nutnosti, se dá vyšetření udělat bez příprav. Ale pokud jde o plánovaný úkon dostává pacient pokyn aby nevečeřel a nesnídal. Je nutné se co nejvíce vyprázdnit, buď dostanete domů glycerinové čípky, nebo přípravek na malé klyzma (výplach konečníku tekutinou). Klyzma si provedete večer a obvykle také ráno asi hodinu a půl před vyšetřením. Jste-li v nemocnici, mohou vám udělat klystýr.
Po vyšetření nejsou žádná omezení, jen v případě, kdy se odebírají vzorky, je možné že budete drobně krvácet, v tom případě je vhodné zůstat pod dohledem lékaře ještě asi hodinu.
Rektoskopie nepatří k těm “příjemným” vyšetřením ale většinou odhalí nemoci, u kterých je nejlepší včasná diagnostika. Nestyďte se proto lékaře informovat a nepodceňujte to.