Blog > Další onemocnění a hendikepy

Ranní nevolnost není jen z těhotenství

Ranní nevolnost není jen z těhotenství

Ranní nevolnost není jen dominantou žen v těhotenství. Stejně jako těhotné ženy, mohou mít po ránu žaludek na vodě i muži, nebo ženy, které těhotné aktuálně nejsou.

Co způsobuje nevolnost po ránu?

  1. Špatný spánek - pokud v noci špatně spíte, může to mít vliv na váš žaludek po ránu. Např. lidé trpící spánkovou apnoí se mohou budit právě s bolestí hlavy, nevolností, nechutenstvím. Jestliže je v noci ještě navíc horko, přehřátí organismu k nevolnosti jen přispěje.
  2. Zhoršená psychika a duševní pohoda - stres, napětí, nahromadění úkolů, těžké životní situace, to vše může zhoršit naši psychiku a díky tomu může člověk trpět nechutenstvím,nebo naopak zvýšeným příjmem jídla což náš žaludek zrovna neocení a může reagovat právě nevolností. Zhoršená psychika také zhoršuje spánek a žaludek má o důvod víc se vzbouřit.
  3. Nedostatek tekutin - vysoké horečky, průjmové onemocnění, nadměrné noční pocení, to vše dokáže z těla odplavit nejen vodu, ale i důležité minerály. Může se pak stát, že nám po ránu nebude dobře.
  4. Za ranní nevolností může stát i hypoglykémie - pokles hladiny cukru v krvi. Hypoglykémii nemusí mít jen diabetik, nevhodné stravování nebo hladovění se může projevit stejně.
  5. Hormonální výkyvy - ano tohle je ta pasáž, do které spadají i těhotné. Ale nejen u nich dochází ke kolísání hladiny hormonů. Stejný problém mohou mít ženy v menopauze, při menstruaci nebo jakékoli pohlaví, které musí hormony užívat ve formě léků.
  6. Káva a citrusy - pokud si tyto poživatiny dopřejete hned po ránu na lačný žaludek, může se vám odměnit právě nevolností.

Jak s ranní nevolností bojovat?

Pokud se vás netýká zrovna těhotenství, při kterém toho moc neuděláte. Tak se doporučuje pravidelná strava v menších porcích. Na noc se nepřejídat, nepít alkohol a během dne také pravidelně pít, nejlépe čistou vodu. 

Před spaním je také vhodné vyvětrat místnost, pokud je v ní horko zkusit snížit teplotu ať již větráním nebo klimatizací. Zvolte také vhodnou sílu přikrývky. Ráno pak začněte sklenicí vody. Pokud se vám dělá špatně po snídani, můžete ji zkusit posunout na později. Při ranních nevolnostech také nezačínejte den těžkým jídlem, zkuste něco lehkého, dobře stravitelného.