Blog > Onkologická onemocnění

Rakovina přenášená z člověka na člověka

Rakovina přenášená z člověka na člověka

Rakovina děložního čípku, jediný typ nádorového onemocnění, který je přenosný z člověka na člověka. HPV papilomaviry se šíří pohlavním stykem. Lze se vůbec proti karcinomu děložního hrdla bránit? A jsou před ním muži v bezpečí?

Za rakovinu děložního hrdla mohou lidské papilomaviry

Lidský papilomavirus je v podstatě virus přenášející různá infekční onemocnění. Papilomavirů existuje až 100 různých druhů, přičemž některé z nich nejsou pro člověka vyloženě nebezpečné. Zatímco některé HPV způsobují „pouze“ kožní bradavice, jiné skupiny těchto virů přinášejí závažné zdravotní komplikace.

S papolomavirem se v průběhu života setká snad každý. Ve valné většině případů náš imunitní systém viry v těle zneškodní, aniž bychom nějaké zdravotní potíže postřehli. Tyto viry jsou nízce rizikové.

Na druhé straně vysoce rizikové HPV typy virů způsobují například genitální bradavice nebo změny na sliznici děložního čípku. A pak jsou tu HPV papilomaviry označené čísly 16 a 18. Ty v sobě nesou nebezpečí nádorových stavů.

 

Pohlavně přenosná HPV infekce

Zhruba 40 typů HPV virů se šíří pohlavním stykem a způsobují pohlavně přenosné infekce. HPV infekci prodělá v životě až 80 % populace. Někdo žádné komplikace nepostřehne a nákaza odezní sama (během 12 – 18 měsíců), někomu se objeví zdravotní problémy a musí podstoupit léčbu. K obraně před HPV infekcí kondom nefunguje. Stačí jakýkoliv kontakt s genitální oblastí nakaženého a viry se přenesou na druhého partnera. Proto je možné HPV infekcí onemocnět nejen při vaginálním, ale i análním a orálním styku anebo pouhých sexuálních hrátkách. HPV je přenosná z matky na dítě během klasického porodu. Z toho vyplývá, že ohroženou skupinou jsou ženy, muži i děti.

Rakovina děložního čípku

HPV viry se nejčastěji nakazíme v počátcích sexuálního života. Proto není se začátkem pohlavní aktivity kam spěchat. K více ohrožené skupině patří lidé často střídající sexuální partnery, ale také kuřáci, alkoholici a nemocní s oslabenou imunitou.

Viry s vysokým rizikem zhoubného onemocnění způsobují nádory děložního čípku, pochvy a zevních rodidel, konečníku, penisu, ale i úst a hrtanu. Přičemž rakovina děložního hrdla je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním žen (po rakovině prsu). Až polovina nemocných na rakovinu umírá. Statistiky říkají, že na celém světě ročně na toto onemocnění zemře až půl milionu žen. V České republice je to jedna žena denně.

Jaké jsou příznaky rakoviny děložního hrdla?

V počátečních stádiích rakovinu děložního hrdla většinou pacientka ani nepostřehne a dozví se o ní až během gynekologické prohlídky. Proto pravidelné návštěvy svého gynekologa rozhodně nepodceňujte. Při preventivní prohlídce lékař odebírá stěr z děložního čípku a odesílá ho do laboratoře k vyšetření. A právě odběr onkologické cytologie ohlásí, že je něco v nepořádku.

Jestliže žena nechodí na prohlídky a její tělo napadl rakovinotvorný HPV mohou se u ní objevit bolesti v zádech a podbřišku a zapáchající výtok z pochvy. Po pohlavním styku většinou krvácí. Jakmile zaznamenáte některý z výše popsaných příznaků na nic nečekejte a zamiřte ihned do ordinace svého gynekologa. V průměru propuká rakovina děložního čípku za 15 let od nakažení infekcí vysoce rizikovými HPV.

Prevence HPV rakoviny

Prevence proti papilomavirům svépomocí je tak trochu svízelná. Celoživotní sexuální půst je utopistická myšlenka. Jedinou možností, jak se bránit v podstatě všem virovým onemocněním je dbát na zdravý životní styl a do svého jídelníčku zařadit pořádné dávky vitamínů a antioxidantů, které udrží vaši imunitu hezky obranyschopnou.

U žen samozřejmě platí pravidlo pravidelných kontrol v gynekologické ordinaci. Navštěvujte ji minimálně jednou ročně.

Jako obrana proti HVP infekci výtečně funguje očkování proti HPV. Ano, před tímto typem rakoviny se můžete ochránit. Úplně ideální je očkování dívek ještě před zahájením sexuálního života. Ale i v pozdějším věku má tato ochrana smysl. O očkování Cervarixem nebo jinou očkovací látkou vás podrobně poinformuje gynekolog, ale jistě i praktický nebo dětský lékař.

Ač to možná vyzní na první pohled legračně, očkovat proti rakovině děložního čípku by se měli nechat i muži. Vakcína proti HPV u nich zamezí přenosu virů, a navíc ochrání jejich intimní partie, které jsou stejně ohrožené jako ty ženské.

Jak se rakovina způsobená HPV léčí?

V raném stádiu, kdy je tato nemoc včasně odhalena, většinou postačí chirurgický zákrok. Anebo pacient podstoupí radioterapii, zejména je-li jeho rakovina už pokročilejší nebo operace není možná. Chemoterapii indikují lékaři u rozsáhlých nádorů s metastázemi šířícími se do lymfatických uzlin.

Nezapomínejte na kontroly u lékaře a choďte na prohlídky. Rakovina děložního čípku může způsobit neplodnost, ale i smrt. Čím dřív se začne léčit, tím větší šance na uzdravení a záchranu života. Léčba není sice nikterak příjemná, ale s pomocí nejbližších, a hlavně lékařů ji lze zvládat. A dokonce je možné s rakovinou i pracovat.