Blog > Imunitní onemocnění

Průvodce pro alergiky

Průvodce pro alergiky

Někdo si myslí, že celoroční rýma je normální a neřeší to. Ale u některých jedinců se dá s rýmou zatočit. Může se totiž jednat o rýmu alergickou. Jejím spouštěčem může být řada alergenů, nejčastější jsou asi pyly.

Pokud máte podezření, že k alergikům patříte i vy, není nic jednoduššího, než se po poradě s praktickým lékařem, objednat na alergologii a nechat si zjistit na co konkrétně máte alergii. Možná budete překvapeni.

 

Kalendář pro alergiky

Pokud už víte, co je vaším spouštěčem a patří mezi ně pyly, je dobré zjistit si kdy se v ovzduší začíná objevovat. K těmto účelům je vytvořený pylový kalendář. 

Alergik tak ví, kdy se vyzbrojit nosními spreji, antihistaminiky (léky na alergii), případně klidně i respirátorem, nebo omezením pobytu venku.

Běžná pylová sezóna je cca 10 měsíců v roce. Ale i mimo tyto měsíce jsou aktivní další alergeny např. roztoči a plísně. Teď vynecháme potravinovou alergii a alergii na zvířata.

Pro vyvolání alergické reakce u alergika stačí aby v ovzduší poletovalo 10 - 20 zrnek pylu na 1m3.

Již v lednu, pokud je mírná zima začínají kvést první stromy - líska a olše, na tyto pyly bývají alergičtí i ti, kdo mají alergii na břízu. Říká se tomu tzv. zkřížená alergie.

Jak se před alergií chránit?

Kromě léků, které potlačují příznaky a ochranných pomůcek je dobré nemít doma příliš vlhký vzduch, tak 50% vlhkost je ideální. Můžete pořídit čističky vzduchu s pylovými filtry. Pravidelně vysávat, utírat prach a převlékat ložní prádlo, to měňte maximálně ob 14 dní. Stejně tak další potahy a např. ozdobné polštáře či plédy. Zbytečně moc často nevětrejte, ať si alergeny nepouštíte domů.

(Zdroj tabulky: http://www.proalergiky.cz/pylova-sezona)