Blog > Imunitní onemocnění

Probuď se, Šípková Růženko

Probuď se, Šípková Růženko

Píchla se o trn růže a spala a spala. Pak přijel statečný princ, Růženku políbil a vše bylo jak dřív. Na svoji životní etapu plnou spánku, mohla princezna už pouze vzpomínat. Kéž by takové štěstí s kouzelným polibkem zachránilo i narkoleptiky. „Notorické spáče“. Pojďme dnes poodhrnout roušku tajemství této zákeřné nemoci.

Poruchy spánku

Kvalitní spánek je součástí zdravého životního stylu. Během spánku tělo odpočívá a regeneruje, nabírá energii na další den. Určitě znáte i pradávné moudro „spánek léčí“. A je to pravda. Jen si vzpomeňte na okamžiky, kdy vás přepadne chřipka nebo jiná nemoc. Netoužíte po ničem jiném, než zalehnout a spát.

Každý člověk je individualita. Proto někomu stačí spát pár hodin denně a někdo bez osmihodinového odpočinku není schopen fungovat. To je v pořádku. Horší je, když se dostaví poruchy spánku. A že jich není málo. Nespavost (insomnie) ať už krátkodobá nebo dlouhodobá dokáže nehezky rozhodit celý organismus. Syndromy spánkové apnoe nebo neklidných nohou také brání kvalitnímu odpočinku. Náměsíčnost naštěstí mnohdy ustupuje s dospíváním. Noční můry brání tělu regenerovat. Většina těchto spánkových poruch souvisí s nedostatkem spánku. Že by ovšem nadměrná spavost byla výhrou v loterii, se rozhodně říct nedá. Co je vlastně narkolepsie?

 

Narkolepsie mění zdravého člověka ve spáče

Pojem narkolepsie pochopíme v momentě, kdy se podíváme na jeho původ. Řecký význam slova narkósis znamená spánek a lépsis je v překladu záchvat. Narkolepsie je tedy vada spánku značící nadměrný a záchvatovitý spánek. Jedná se autoimunitní poruchu postihující nervovou soustavu. Nízký podíl hormonu hypokretinu nedokáže udržet tělo v bdělém stavu a způsobuje neovladatelné spánkové ataky kdykoliv během dne.

Příznaky narkolepsie máme často tendenci přehlížet. Spáče považujeme za lenocha. Jenže tak to není. Spánkovou ataku může vyvolat silný emoční prožitek různého charakteru, ale i monotónní aktivity jako například poslouchání přednášky ve škole, sledování televize a podobně. Člověk postižený touto poruchou se spánku nedokáže ubránit. Zvýšená denní spavost se dostavuje náhle a nelze jí potlačit. Narkoleptik bez předchozího varování usne klidně i ve stoje nebo během práce. Spánkový záchvat je doprovázen ochabnutím svalů, kataplexií, což může vést k pádu, vyvrácení hlavy nebo vypadávání předmětů z ruky.

Během záchvatu se často dostavuje i spánková obrna. Těsně před usnutím nebo naopak po probuzení není postižený člověk schopen pohybu. A protože se přidá i ochrnutí mimických svalů, zabrání to narkoleptikovi i v komunikaci. Ten není schopen svůj stav vysvětlit okolí, popřípadě poprosit o pomoc. Spánková obrna může trvat několik vteřin, ale klidně i několik minut. S usínáním a probouzením často přicházejí i hypnogogické halucinace. Reálné představy podobné snu mohou vyvolat nekontrolovatelné pohybové projevy, ojediněle až agresivního charakteru.

Těsně po probuzení ze záchvatu má narkoleptik tendenci automatického chování. To znamená, pokračuje přesně tam, kde před usnutím skončil. Chová se jakoby čas, který strávil spánkem, neexistoval.

Dalšími projevy narkolepsie může být neklidný a přerušovaný noční spánek, noční děsy, náměsíčnost nebo skřípání zubů.

Co je příčinou a důsledkem nadměrného spaní a jak se léčí?

Prevence proti narkolepsii neexistuje. Ač doposud není přesná příčina tohoto onemocnění stoprocentně známá, předpokládá se, že za nástupem nemoci stojí genetické predispozice HLA komplexu. Nadměrné spaní se může dostavit i jako sekundární reakce na poranění mozku, nádorové onemocnění nebo metabolickou vrozenou chorobu.

Člověk postižený narkolepsií nemá snadný život. Když pomineme nebezpečné ataky, které mohou jeho zdraví ohrozit každou vteřinu dne, mívá tato osoba sklony k uzavřenosti, podceňování a submisivnímu chování. Nemoc doprovází i pomalejší reakce a schopnost učit se. Mnohdy se dostaví i deprese. Pocity osamění a nepochopení okolí taky na pohodě nepřidají.

Narkolepsii odhalí odborníci ve spánkové laboratoři. V momentě, kdy je toto onemocnění diagnostikováno, zahájí se léčba. Celkově je ovšem choroba neléčitelná. Lékaři dokáží mírnit její důsledky podáváním antidepresiv a psychostimulacií, léků, potlačujících denní usínání. Ani přes tuto medikaci ovšem není zaručeno, že se neovladatelné spaní nedostaví. Pravděpodobně dostaví. Nebo silné nutkání na spánek, které vyžaduje odpočinek. Bohužel.

Protože tato spánková porucha postihuje hlavně dospělé jedince v produktivním věku, mnoho narkoleptiků končí jako invalidní důchodci. Jste zrovna vy Šípková Růženka trpící nadměrným spaním? Jste schovaní doma, ale navzdory svému hendikepu máte touhu profesně se uplatnit? Sledujte naši nabídku volných pracovních míst a pojďte pracovat pro zaměstnavatele, který má pro vaši nemoc pochopení.