Blog > Psychika

Problém se společností - Aspergerův syndrom

Problém se společností - Aspergerův syndrom

Aspergerův syndrom se řadí mezi druhy autismu. Tato nemoc ovlivňuje způsob dorozumívání a chování pacienta i jeho reakce na okolí. 

Aspergerovým syndromem trpí i slavné osobnosti, např. vítězka Britské Britain's Got Talent Susan Boyle, nebo známý miliardář Elon Musk.

 

Co je Aspergerův syndrom

Jak je zmíněno výše, jedná se o druh autismu, který lze diagnostikovat již v dětství. Je z velké části ovlivněn genetikou a bývá ze 70 - 90 % dědičný. 

Narozdíl od autismu, lze ale tuto poruchu pozorovat až v pozdějším věku a hlavně odlišnosti nejsou tak nápadné.

Vývoj řeči je normální, ale nemocný má problém se sociálním porozuměním řeči a vyjadřováním. Objevují se problémy s učením, dítě bývá přecitlivělé na vnější podněty okolí - třeba na zvuk, nebo vůně. Dítě ale není postižené mentálně. I v dospělosti je pak možné, že nemocný bude mít poruchu chůze nebo nešikovné pohyby. Dost často se také v dospívání přidají další psychiatrické diagnózy jako poruchy pozornosti, úzkosti nebo třeba deprese.

Příznaky Aspergerova syndromu

Nejvýraznější je problém s komunikací a pochopení určitých sociálních situací, díky domu nemocní mají problémy s ostatními lidmi. 

Někteří nemocní jsou výrazně nadaní, nemají potíže s řečněním nebo vyjádřením se ale nedokáží pochopit ironii nebo vtipy.

Velmi často jsou nadaní v matematice či fyzice, prostě tam, kde je třeba se naučit hodně faktů, pouček a vzorců. Ovšem problém mají s abstraktním myšlením, nebo kreativitou.

Léčba

Na tuto nemoc není léčba. Čím dříve se odhalí, tím lépe se může za pomoci okolí nemocný naučit běžným dovednostem a komunikaci s lidmi. Ovšem okolí musí mít dostatek vůle a trpělivosti. Je vhodné chodit také k psychologovi nebo psychiatrovi, který se zvládáním nemoci pomůže.