Blog > Další onemocnění a hendikepy

Proč plešatí i ženy? Může za to alopecie

Proč plešatí i ženy? Může za to alopecie

Říká se, že vlasy jsou ozdobou ženské krásy. V dnešní době, kdy si na vzhledu dáváme tolik záležet, jsou ozdobou i mužů. Používáme nejlepší šampony, masky a jiné vlasové přípravky, jen aby se naše kštice leskla a vypadala zdravě. Jenže pak se zničehonic na hřebenu začne objevovat víc vlasů, než obvykle. Vlasy začnou padat. Zpanikaříme. Co teď? Dřív, než poběžíte pro nový šampon, zbystřete. Třeba vás netrápí jenom stres. Ohlásila se alopecie. Je na čase vyměnit návštěvu drogerii za čekárnu u lékaře.

Jak to s těmi vlasy je?

Zdravý vlas se skládá z volné části a kořínku. Ten je skrytý v pokožce hlavy a zakončený cibulkou. Celý kořen vlasu je chráněný ještě pochvou. Tato podkožní oblast vlasu se nazývá vlasový váček nebo folikul. Vlasový stvol tvoří především elastický keratin a jeho barvu ovlivňují pigmentové buňky.

Růst vlasů prochází třemi fázemi. Období růstu trvá několik let, přičemž vlas povyroste v průměru o dva centimetry za měsíc. Druhou fází je období klidu. Vlas už dorostl do své maximální délky a teď odpočívá. Tato doba trvá maximálně měsíc a nakonec přijde fáze třetí, odumření a vypadnutí.

Dospělý člověk má na hlavě zhruba jeden milion vlasů, z čehož až 85 % jich je neustále ve fázi růstu. Zbytek vlasů prochází klidem nebo odumíráním. Díky tomuto přirozenému koloběhu vlasy běžně vypadávají. Zcela normální je uvolnění 80 – 100 vlasů denně. Když je toto číslo vyšší, něco není v pořádku.

 

Vypadávání vlasů má různé příčiny

Vypadávání vlasů ovlivňuje mnoho faktorů. Jejich zdraví a kvalita odráží naši psychickou i fyzickou rovnováhu. Za zvýšeným padáním vlasů může stát zvyšující se věk, stres, nevhodná životospráva, hormony, nedostatek vitamínů nebo nešetrné vlasové přípravky. Pokud se ale cítíte fit, o vlasy se pečlivě staráte, přesto padají a na pokožce hlavy se dokonce začínají objevovat lysá místa, je něco v nepořádku.

Úbytek vlasů může být často i sekundárním projevem jiné nemoci. Hříva řídne při poruše štítné žlázy, chudokrevnosti, lupusu nebo jiných autoimunitních onemocněních.

Plešatost si většinou spojujeme s muži. To, že muži častěji ztrácejí vlasy je zapříčiněno dědičnými dispozicemi a také hladinou testosteronu. Jeho nadbytek ničí vlasové kořínky a ty vypadávají. Že se plešatění ale nevyhýbá ani ženám, dokazují statistiky, které hovoří až o 30 procentech žen ve věku 40 až 60 let, které tímto nepříjemným projevem trpí. Přidá-li se i ztráta ostatního ochlupení, tělo hlásí onemocnění zvané alopecie.

Co je alopacie a jaké jsou její formy?

Alopecie, česky plešatost nebo holohlavost je nadměrné vypadávání vlasů, kdy nové bohužel už velmi často nerostou. Rozlišujeme mnoho typů alopacie. S jejím odhalením a léčbou pomáhá dermatologie. Ať už vám vlasy řídnou po celé ploše hlavy nebo se tvoří lokální lysiny, vydejte se ke kožnímu specialistovi. Ten vám na základě vyšetření sdělí, co se s vašimi vlasy děje. V případě, že odhalí alopecii, jeho verdikt může znít:

Androgenní alopecie je z valné většiny záležitostí mužů. Vlasy nejčastěji začnou ustupovat z vlasové linie a tvoří se kouty. Příčina androgenní alopacie tkví v genetickém kódu jedince.

Telogen efluvium. Ač zní název tohoto druhu zlověstně, nelekejte se. Jde o nejčastější příčinu vypadávání vlasů a tou je u žen období po porodu nebo spojení s prožitým traumatem či stresem. Vlasy se časem vrátí do normálu.

Na anagenní efluvium jsou připraveni svým ošetřujícím lékařem onkologičtí pacienti. Tento typ plešatění je následkem chemoterapie, po jejímž ukončení se růst vlasů pozvolna obnovuje.

Alopecia areata je název pro poruchu imunitního systému. Ten útočí na vlasové folikuly a ničí je. Jakmile se mu to povede, vlasy na postižených místech již nikdy nerostou.

Výraz alopecia totalis ani netřeba překládat. Tady dochází k úplné ztrátě vlasového porostu a za touto formou plešatosti opět stojí imunitní systém.

Ještě zrádnější je alopecia universalis, při které dochází nejen ke kompletní ztrátě vlasů, ale i ostatních chlupů na těle, včetně obočí a řas.

Jizvící alopecie nemá dosud známou příčinu. Pravděpodobně se jedná o nějaký typ infekce. Při jizvící alopacii se na místě odumřelého vlasu vytvoří nevzhledná jizva, které brání růstu nových vlasů.

Jak se plešatost léčí?

Léčbu vždy stanoví lékař podle typu alopecie. U lehčích forem pomáhají léky, různé roztoky, vitamíny, minerály nebo hormony. V případě závažnějších forem, kdy je vypadávání vlasů bez šance na jejich opětovný růst může lékař doporučit vlasovou transplantaci. Ložiskové alopecie se mohou eliminovat akupunkturou nebo protiparazitální léčbou.

Léčbu alopecie může často doplnit i spolupráce s psychologem. Ztráta vlasů je totiž pro mnoho lidí velmi traumatickou záležitostí.

Účinná prevence proti alopecii neexistuje. Zdravou životosprávou a péčí o sebe sama, o své tělo i duši rozhodně nic nezkazíte.