Blog > Léčebné terapie

Přineste si z procházky základ pro jarní očistu

Přineste si z procházky základ pro jarní očistu

Začínají rašit stromy a dle gemmoterapie (léčení pomocí výtažků z pupenů stromů, keřů a bylin) lze z pupenů čerpat zdraví a sílu.

Pupeny a mladé lístky stromů obsahují spoustu vitamínů, minerálů, chlorofylu, flavonoidů a aminokyselin, které nastartují naši imunitu, pomohou při jarní očistě.

Můžeme je ochutnat jen tak, přidat do salátu, nebo třeba do stále oblíbenějšího smoothie.

Co si na procházce tedy natrhat?

Vybírejte samozřejmě stromy a keře, které jsou v čisté přírodě a nestojí hned vedle frekventované komunikace.

  • Líska obecná - Pomáhá při trávení, zklidňuje střeva při průjmu a hojí střevní sliznice. Pupeny a mladé lístečky jsou dobré při detoxikaci jater.

Odvar si vyrobíte ze lžíce nakrájených lístků, které vyluhujeme v šálku horké vody. Pokud Vám zbyde, nevylévejte ho, zevně povzbuzuje unavenou pleť, hojí ekzémy a zmírňuje hemoroidy ( na ty je ale lepší silnější odvar, vzniklý povařením lístků a jejich následným louhováním po dobu čtvrt hodiny).

  • Lípa - Sice to nebude taková síla jako u květu, ale i mladé lístky mohou pomoci při pocení a ulevit od horečky a nachlazení. Opět stačí lžíce nakrájených lístků. Odvar se nechá použít i při inhalaci k uvolnění dýchacích cest.
  • Modřín - Nejsou to lístky ale jehličí, ale i to, pokud je svěže zelené a mladé se nechá ochutnat. Osvěží dech. Nálev z nasekaného jehličí poslouží při inhalaci na pročištění dýchacích cest. Stačí opět hrstka na šálek čaje.

Pokud chcete osvěžit celé tělo, přidejte si jehličí do koupele.

  • Bříza - Pokud si nasbíráte lístky do dvou měsíců od vyrašení můžete je použít na odvar přo krásné vlasy - budou lesklé a zdravé.

Lžíce nakrájených lístků na šálek horké vody pomůže také vnitřně - podpoří metabolismus, pročistí močové cesty.

Přidáním silného odvaru do koupele zmírníte celulitidu a ulevíte si od revmatických potíží.

Do domácího smoothie můžete bez obav přidat i dubové, bukové, bezové lískty a lístky ovocných stromů. Na salát se zase hodí lípa nebo nakyslý buk.