Blog > Další onemocnění a hendikepy

Při podání ruky se svrabem nenakazíte

Při podání ruky se svrabem nenakazíte

Svrab je kožní onemocnění způsobené roztočem jménem zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei), který žije v kůži člověka. Svrabem mohou trpět i zvířata, ale u nich se nemoc nazývá trošku jinak - sarkoptóza.

Když se začne mluvit o svrabu, většina lidí si myslí, že se to týká jen osob se zanedbanou hygienou.  Jenže tímhle roztočem se nakazíte snadno i když důsledně dbáte na čistotu. 

Co je svrab

Svrab je vysoce infekční onemocnění, které u lidí způsobuje roztoč zákožka svrabová, která žije v kůži člověka. Pro svoje přežití potřebuje lidského hostitele. Zákožka svrabová žije v horní vrstvě kůže, samička roztoče měří asi půl milimetru, sameček je ještě menší. V kůži si vytváří cestičky a denně naklade 1 - 2 vajíčka. Z vajíček se vylíhnou larvy a ty dorůstají v nymfy, které se mění na dospělého jedince. Zákožka svrabová žije asi 1 - 2 měsíce a stihne naklást asi 90 vajíček. Z cca desetiny z nich se vyvinou dospělí jedinci.

 

Jak se svrab přenáší?

Nedomnívejte se, že je to jen otázka hygieny. Horší hygiena sice zhoršuje nemoc, ale k nákaze dochází pokud jste v přímém kontaktu s nakaženým. 

Nehrozí však po běžném podání ruky. Svrabem se nejčastěji nakazíte při společném užívání ložního nebo osobního prádla, ručníků a pod. Nemoc je přenosná také při pohlavním styku.

Kde se daří svrabu?

Svrabu se daří tam, kde žije větší množství lidí. Líbí se mu proto v rodinách, v různých početnějších kolektivech nebo tam, kde společně pobývá větší množství lidí. Jako jsou školky, školy, nemocnice, domovy důchodců, ubytovny, hotely.

Inkubační doba svrabu

3 týdny až 3 měsíce

Jak poznat svrab?

Typické je intenzivní svědění celého těla, hlavně v noci pod přikrývkou. Svědění bývá často nesnesitelné a škrábáním si nemocný jen škodí. Může totiž zanést do kůže další infekce.

Na kůži se objevují typické esovité cestičky zakončené puchýřkem, které měří až několik centimetrů. Mají obvykle našedlou nebo lehce růžovou barvu. Ovšem ze začátku nemoci nemusí být vůbec patrné. 

Cestičky tvoří paraziti jak se zanořují hlouběji do vrstvy kůže. Nejraději mají měkkou, jemnou kůži, proto jsou obvyklá místa: 

 • meziprstní prostory,

 • zápěstí,

 • lokty,

 • podpaží,

 • kůže kolem pupíku,

 • kůže kolem prsních bradavek,

 • kůže v oblasti genitálií,

 • kůže v oblasti hýždí,

 • vnitřní strany stehen,

 • kolenní oblouk,

 • klenby nohou,

 • kotníky.

U dětí se objevuje svrab nejčastěji na obličeji, zádech, ve vlasech a na ploskách nohou. Děti také mívají při svrabu zvětšené lymfatické uzliny v podpaží.

Jak se svrab léčí?

U svrabu je důležitá eliminace parazitů v kůži. Používá se proto léčba sírou a synteticky vyrobenými přípravky.

Patří sem např. Permethrin, ten je vhodný pro dospělé a děti od 2 let. Po jeho použití uhyne až 95 % parazitů a léčba se opakuje za týden.

Často se také využívá sirné masti. Ta se smí použít (s nižší koncentrací síry) i u dětí do dvou let a u těhotných. Nevýhodou je ale zápach a možnost podráždění kůže.

Existují i volně dostupné léky - mýdla s obsahem síry apod. 

 

Důležité je léčit všechny osoby v kolektivu a všechny kdo s nimi přišli do delšího styku.

Je také důležité důkladně vyprat ložní prádlo, osobní věci, ručníky atd.