Blog > Další onemocnění a hendikepy

Přehřátí organismu. Jak se bránit úpalu a úžehu?

Přehřátí organismu. Jak se bránit úpalu a úžehu?

Letní období posledních let jsou velmi horká. Slunce svítí o sto šest a láká ven. Nebraňte se vycházkám, výletům nebo osvěžení na koupališti. Jen dávejte pozor. Na úpal, na úžeh, na vyčerpání z přehřátí. Že jste to na sluníčku přepískli, můžete poznat hned, ale někdy třeba až za několik dní. Jak se v létě vyhnout přehřátí a dehydrataci? A jakou poskytnout první pomoc člověku, který zapomněl, že i při pobytu na slunci musí dodržovat zásadu „všeho s mírou“?

Horko všude kolem nás

V letních dnech, kdy teploty atakují rekordy, se horku nevyhne nikdo z nás. Horké počasí ohrožuje především zdravotně hendikepované, malé děti, těhotné ženy a seniory. To ale neznamená, že by zdravý člověk se skvělou fyzičkou byl před následky horka v bezpečí.

Pokud patříte do rizikové skupiny, je nutné přizpůsobit denní režim venkovním teplotám. V horkých dnes si rozplánujte pracovní režim tak, abyste za největšího parna mohli pracovat jen zlehka. Zvyšte příjem tekutin. Nevystavujte se zbytečně slunečním paprskům. A klidně poproste někoho ze svého okolí, aby pravidelně kontroloval, že jste v pořádku.

 

Přehřátí organismu – úpal

Úpal se dostaví v momentě, kdy je tělo vystaveno dlouhodobému pobytu v prostředí s vysokou teplotou. Člověk se nemusí ani pohybovat na slunci, aby ho úpal skolil. K přehřátí organismu může docházet třeba i v nevětraných dopravních prostředcích nebo v dusných továrních halách. Nedostatek tekutin v těle, díky kterým se potíme, a tím tělo ochlazujeme, může v kombinaci s horkem zapříčinit selhání termoregulace.

Mezi hlavní projevy úpalu patří nevolnost a zvracení, horečka, potíže s dýcháním, zvýšený tep a bolesti hlavy. Jakmile se tyto příznaky objeví, je nezbytné dostat postiženého do chladnějšího prostředí, pokud možno i takového, kde se větrá a cirkuluje vzduch. Ochlazujte pokožku studenými obklady a doplňujte tekutiny.

Křeče z přehřátí

Přehřátý organismus trpí nedostatkem vody a iontů, což může vyvolávat křeče. Především v břiše a v končetinách. Když se křeče dostaví, dejte si ihned pohov. Přesuňte se do stínu nebo chladnějšího prostředí a odpočívejte. Doplňujte tekutiny. Vhodné jsou iontové nápoje nebo ovocné šťávy. Ztuhlé svaly jemně promasírujte. I když křeče ustoupí, vezměte si po zbytek dne volno a odpočívejte. K práci se už nevracejte.

Vyčerpání z přehřátí

Až za několik dní po náročnějším výkonu v horkém prostředí se může dostavit vyčerpání z přehřátí. Pokud bylo tělo vystaveno dlouhodobějšímu vlivu horka, přišlo o vyvážený poměr tekutin. Ztráta vody a soli se na organismu projeví studenou a vlhkou pokožkou, nevolností nebo zvracením, závratěmi, mdlobou, únavou, slabostí, křečemi, rychlým a mělkým dýcháním a rychlým a slabým pulzem. Jakmile se tyto příznaky objeví, je nutný okamžitý přísun tekutin. Ale opatrně, po doušcích. V případě zvracení raději vodu nepodávat. Po hodině neustupujících obtíží volejte lékaře.

Úžeh

Zatímco úpal vás může postihnout prakticky kdekoliv, kde je horko, úžeh si vykoledujete na přímém slunci. Tentokrát se vám nepřehřeje celý organismus, ale pouze mozek. Skvělou prevencí proti úžehu je proto omezení pobytu na slunci v hodiny, kdy paprsky nejvíc pálí a také dostatečná ochrana hlavy pokrývkou nebo namáčením vlasů.

Úžeh se projevuje příznaky podobnými úpalu, které se ohlásí se zpožděním několika hodin. Postižený může mít i spálenou pokožku anebo kombinaci obou druhů přehřátí. Úžeh i úpal. První pomoc při přehřátí mozku je podobná jako u úpalu. Chladná a větraná místnost, studené obklady směřované tentokrát na hlavu a doplňování tekutin.

Jestliže první pomoc nepomáhá, vždy volejte lékaře. Při úpalu i úžehu.