Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Pozor na vypouklé oči - Gravesova choroba

Pozor na vypouklé oči - Gravesova choroba

Graves-Basedowova choroba je nemocí štítné žlázy. Jedná se o autoimunitní onemocnění z nadbytku hormonů produkovaných štítnou žlázou.

Normální imunitní systém člověka vytváří protilátky a bílé krvinky. Jejich úkolem je chránit tělo před viry a bakteriemi a nemocemi. Když ale imunitní systém selže může začít napadat štítnou žlázu. Ta začne vytvářet nadbytek tyroxinu - hormonu, který váže v těle jód a je zodpovědný za látkovou výměnu.

 

Příznaky

Mezi první příznaky se řadí úzkost a únava. Může se měnit hmotnost. Osoba s touto nemocí nemá ráda vyšší teploty, trpí návaly horka, suchými a lámavými vlasy, třesou se jí ruce a buší srdce.

Velmi typický příznak je vypoulení očí. Protože onemocnění působí i na svaly v okolí oka, dochází k otoku za očima a jejich vypoulení a suchosti. 

Může se také objevit tzv. sloní noha - otok v oblasti bérců, který působí jako stékání vosku.

S návštěvou lékaře neotálejte

Praktický lékař Vás nejspíš odešle k odborníkovi - endokrinologovi. Který odebere krev a vyšetří ji na přítomnost hormonů. Může také udělat sono štítné žlázy a zjistit její velikost.

Léčba 

Lékaři se rozhodují o léčbě podle závažnosti nemoci. Obvykle předepíší léky na utlumení produkce hormonů. Je-li stav vážný může dojít na chirurgický zákrok. Ovšem je třeba vzít v úvahu dopad na celý organismus. Lékaři se proto snaží tuto možnost využít až jako poslední řešení.

Oční problémy se dají řešit kapkami, je-li to nezbytné je opět možná operace.