Blog > Imunitní onemocnění

Pozor na vlka Karkulko

Pozor na vlka Karkulko

Varovala maminka holčičku před cestou k babičce. Karkulka to tehdy měla snadné. Stačilo jít rovnou do chaloupky a vlkovi by se vyhnula. Když vám dnes řekneme „pozor na vlka děvče“, nemyslíme čtyřnohou šelmu v lese, ale vlčí nemoc. Je totiž plíživá a nebezpečná. Dá se ale lupusu uniknout?

Systémový lupus

Erytematodes, systémový lupus, vlčí nemoc, velký podvodník nebo mystifikátor. To všechno jsou názvy pro nepříjemné a poměrně zákeřné autoimunitní onemocnění. Lupus (latinsky vlk) postihuje především ženy a černošské etnikum. I když se o lupusu moc nemluví, neznamená to, že by se jednalo o extrémně vzácnou chorobu. Jen v České republice dosahuje počet pacientů postižených lupusem k číslu deseti tisíc.

 

Co ta vlčí nemoc vlastně je?

Při systémovém lupusu se nemocnému „zblázní“ imunita a místo toho, aby organismus chránila, začne napadat vlastní tkáně a orgány. Příčina onemocnění vlčí nemocí není odborníkům zatím přesně jasná. Svou roli hrají hormony, stres a pravděpodobně i vnější vlivy. Lupus je nepřenosný, nenakažlivý. V rámci rodiny je lupus pravděpodobně dědičný, ovšem ne u každého člověka s genetickými předpoklady se nemoc rozvine.

Kožní lupus

Lupus v závislosti na jeho výskytu dělíme na systémový a kožní. Zatímco druhý zmíněný trápí především pokožku, kterou napadá motýlovitou vyrážkou a nehojícími se vředy, jeho systémový příbuzný už sužuje vnitřní orgány. Kožní formu lupusu potvrdí nebo vyvrátí biopsie tkáně. V případě pozitivního nálezu je pacientovi naordinovaná léčba antimalariky a kožními mastmi.

Proč je lupus velký podvodník?

Diagnostikovat lupus není úplně snadné. Možná i proto o něm lékaři hovoří jako o velkém podvodníkovi nebo mystifikátorovi. Systémový lupus se bohužel nesoustředí pouze na jednu tkáň nebo orgán, ale šíří se celým tělem. Právě proto je obtížné jej diagnostikovat. Lékaři vždy stojí před rozhodnutím, zda člověk trpí vícero různými chorobami nebo s tělem pacienta cloumá velký podvodník.

Pro stanovení diagnózy platí nepsané pravidlo 4/11. Pakliže jsou u nemocného potvrzeny 4 příznaky z 11, lékař už je lupusu na stopě. Nemoc přichází pomalu, plíživě. K prvotním příznakům nemoci patří nechutenství a úbytek na váze, padání vlasů, zvětšení uzlin, únava a dost často i zvýšené teploty s atakami horečky. A jaké jsou příznaky, pomáhají ke stanovení diagnózy?

 • motýlovitá vyrážka v obličeji
 • šupinatá vyrážka na těle
 • citlivost pokožky na slunce
 • vředy, především v oblasti úst
 • bolest kloubů
 • záněty pohrudnice a osrdečníku
 • různý stupeň postižení ledvin
 • různé projevy postižení nervového systému
 • autoprotilátky v krvi
 • postižení krve (úbytek bílých krvinek a krevních destiček, rozpad červených krvinek)
 • antinukleární protilátky se otáčí proti buněčnému jádru

Jaká je léčba lupusu?

Protože je lupus chronické, celoživotní onemocnění, je důležité, aby se se zahájením léčby neotálelo. Nejvíce jsou v těle ohroženy ledviny a klouby. Samotná léčba je korigována glukokortikoidními a imunosupresivními léky. Nově do procesu zmírnění obtíží zasahuje i biologická léčba pomocí injekcí nebo nitrožilních infuzí.

Souběžně s tím pacient navštěvuje i specialisty jako je nefrologa (léčba ledvin zahrnující i dialýzu), dermatologa, revmatologa, psychologa nebo rehabilitační středisko pro úlevu od bolesti kloub.

Každý pacient je jiný, a proto je i průběh jeho vlčí nemoci jiný. Zatímco jeden může žít poměrně vyrovnaný život s občasnými atakami, druhý může prodělat i transplantaci ledvin a dlouhodobě trpět směsicí všech obtíží.

Nepodceňujte léčbu, šetřete své tělo

Diagnostikovali vám lupus? Nevzdávejte se naděje na lepší zítřky. Nepodceňujte léčbu a dopřávejte svému tělu vše, co potřebuje. Odpočinek, zdravý životní styl, spoustu vitamínů a minimum stresu. Se starostmi ohledně práce vám pomůžeme. Vložte svůj životopis do naší databáze a nechte na nás, abychom se o vše postarali a našli vám práci, kterou v pohodě zvládnete i se svým zdravotním hendikepem. I když máte pocit, že vás tělo zradilo, je vaše a za jiné vyměnit nelze. Mějte se rádi. A hned bude o kousek líp.