Blog > Další onemocnění a hendikepy

Pozor klíšťata!

Pozor klíšťata!

Klíště - že přenáší klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu to ví asi skoro každý.

Jenže kromě těchto dvou nemocí můžete od klíštěte dostat i další méně časté, ale neméně závažné nemoci.

Natož když klíště chytíte na dovolené, to si pak můžete přivézt i velmi nebezpečnou krymsko - konžskou hemoragickou horečku.

Co dalšího tedy můžete od tohoto malého parazita chytit?

Babesióza 

- dost často se objevuje společně s lymskou boreliózou a díky tomu se obtížněji diagnostikuje. Nemoc způsobuje prvok, který napadá červené krvinky a rozmnožuje se v nich. V minulých letech tato nemoc ohrožovala hlavně občany USA, jenže dnes se objevuje stále častěji i u nás. 

Projevuje se únavou, horečkou, bolestí svalů a kloubů a někdy se může přidat i žloutenka. Díky tomu, že příznaky jsou podobné lymské borelióze nasadí lékaři většinou antibiotika účinná právě na ni. Jenže tak nefungují na babesiózu. Takže až když léčba nezabírá, začínají lékaři pátrat po jiném původci nemoci. Běžně se totiž testuje krev jen na boreliózu a encefalitidu.

Dnes tedy pro samoplátce fungují speciální laboratoře, kam pošlete vyjmuté klíště a zaplatíte si za speciální testy na méně známé nemoci.

Léčí se antibiotiky ale jiným typem než u boreliózy.

Ehrlichióza

- tuto nemoc způsobuje bakterie, která napadá bílé krvinky a snižuje obranyschopnost organismu.Projevuje se skvrnou jako u boreliózy. Způsobuje horečku, zvracení, bolesti hlavy, rukou a nohou, zvětšení uzlin, jater i sleziny.

Pokud se nemoc zachytí včas zaberou za pár dní antibiotika. Pokud ale ne, hrozí i selhání ledvin či srdce.

Tularémie

- nemoc známá spíše u zajíců, ale nakazit vás může právě i klíště. 

Pokud vás kousne, objeví se horečky, celková únava a vřed s infekcí kůže v jeho okolí. Můžou se zvětšit i mízní uzliny.

Vyléčit se dá antibiotiky. 

Tyto nemoci přenášejí tuzemská klíšťata. 

Co si můžete přivézt, pokud vás klíště kousne na dovolené?

Krymsko-Konžská hemoragická horečka

Mezi jednu z nebezpečných nemocí kterou můžete chytit od klíštěte hlavně na jihu Balkánského poloostrova a v Turecku patří Krymsko-Konžská hemoragická horečka.

Projevuje se horečkami a krvácením. Je zde velmi vysoká úmrtnosti a to až 50%. Léčba je jen podpůrná, protože zatím lék neexistuje. Podávají se tedy léky na zmírnění projevů nemoci a např. léky pro lepší srážlivost krve.

Věnujte proto pozornost svojí ochraně před klíšťaty. Používejte repelenty a nechte se očkovat.