Blog > Další onemocnění a hendikepy

Potničky - letní problém nejen miminek

Potničky - letní problém nejen miminek

Potničky jsou výsadou horkého počasí a nadměrného pocení například při tréninku.

Jedná se o vyrážku, která není infekční. Často tato vyrážka trápí malá miminka, protože u nich ještě není vyvinuta termoregulace. Ale nezřídka se s potničkami setkáme i u dospělých lidí.

Domácí léčba není složitá, ale samozřejmě je lepší prevence.

 

Potničky u dospělé populace

U dospělých se potničky objevují často v létě, když je horko a vlhko. Objevit se mohou také při sportu v letních měsících a vlastně kdykoli, když se tělo nadměrně potí.

Potní žlázy se ucpou, obzvlášť kdy se o sebe třou různé části těla, nebo pokud máme příliš těsné oblečení.

Jak potničky vypadají

U dospělých se objevuje červená skvrna, která se změní na puchýřek naplněný tekutinou. Objevují se nejčastěji na krku v podpaží, tříslech, na vnitřní straně loktů, na hrudníku a na zádech. Výskyt vyrážky doprovází svědění, praskání a zasychání puchýřků. Pokud je výskyt potniček velký, je možné, že se spojí v jednu velkou skvrnu.

Léčba

Vyrážka se obvykle po pár dnech sama zahojí, pokud nepokračujeme v přehřívání a nadměrném pocení. Ale je možné léčbu urychlit. Rozhodně se vyplatí zvýšená hygiena, aby se do puchýřků nedostala další infekce, ta by mohla léčbu zkomplikovat a na těle by mohly zůstat i drobné jizvy.

Je dobré nosit volné vzdušné oblečení z přírodních materiálů jako je bavlna či bambus. Doma se pokuste udržet teplotu v rozmezí 21°C - 24°C, v noci pak stačí 18°C a dobře větrejte.

Venku se zdržujte raději ve stínu. Puchýřky můžete omývat heřmánkovým odvarem nebo je možné zakoupit v lékárně Jarischův roztok.


Pomáhají také produkty, které vysušují kůži. Na nepopraskané puchýřky můžete použít zásyp z kukuřičné moučky nebo sody. Pokožku opláchněte, osušte a zasypte.