Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Potíže na malé straně

Potíže na malé straně

Život běží tak, jak má. Vše je v naprostém pořádku. A pak najednou, z ničeho nic, přijdou potíže na malé straně. Ne na Malé straně, ale na malé straně. Na toaletě. Při močení. Zánět močových cest anebo močové kameny dokáží způsobit nemalé nepříjemnosti. Kde se tyto nemoci močového ústrojí berou, jak se léčí a jak se jim vyhnout?

Zánět močových cest

Zánět močových cest neboli cystitida je onemocnění postihující močový měchýř, močové trubice a cesty. Zánět je infekční onemocnění, způsobené bakteriemi.

Jaká je příčina zánětu močových cest?

Jak se bakterie do močových cest dostanou? Úplně nejčastěji z vlastního těla, konkrétně z trávicího traktu, který se bakteriemi jen hemží. Ohroženy touto infekcí jsou především ženy. Ústí močového a zažívacího traktu (konečníku) jsou blízko sebe a pro bakterie je tak snadnější překonat oddělující hráz a dostat se tam, kam nemají. Kratší močová trubice žen bakteriím opět nahrává ve snadnějším přístupu do močového měchýře. Tam se rychle rozmnoží a vzniká zánět.

K onemocnění močových cest přispívá i špatný pitný režim. Málo tekutin koncentruje moč a bakterie tak mají lepší podmínky k množení. Stejně jako při nachlazení, kdy je tělo oslabené a umožňuje bakteriím zvýšenou aktivitu. Na cystitidu často trpí i diabetici. Obsah cukru v moči je pro bakterie přímo ideálním prostředí k množení. Problematické bývá i těhotenství a menopauza.

 

Jak se cystitida projevuje a léčí?

Zánět močových cest se nejčastěji ohlásí nutkavou potřebou k močení. Máme pocit přeplněného měchýře, ale v okamžiku, kdy dosedneme na toaletu, vymáčkneme ze sebe jen trochu moči. A za chvíli se nám chce zas. Při močení pociťujeme pálení a řezavou bolest. Moč je zakalená, hustá a někdy může obsahovat i stopy krve. Často nás pobolívá podbřišek. Jsme unaveni a dostavuje se zvýšená teplota.

Tady už je nejvyšší čas navštívit lékaře. Ten z rozboru moči odhalí stupeň zánětu a nasadí léčbu antibiotiky. Pak si dopřejeme zhruba týden na lůžku, hezky v teple a s dostatečným příjmem tekutin.

Záněty močového měchýře často zaháníme samoléčbou brusinkami a urologickým čajem. Když však obtíže po třech dnech nezmizí, navštivte raději lékaře. Neléčený a podceňovaný zánět močových cest může vyústit ve zbytečné komplikace. A to až k poruše ledvin. V krajním případě dokonce i k otravě krve.

Močové kameny

Močové kameny, urolitiáza, je už komplikovanější onemocnění močového ústrojí. Tentokrát postihuje více muže než ženy a statistiky hovoří o tom, že s nějakou formou močových kamenů se potýká až 10 % populace. Za vznikem močových kamenů stojí kamenotvorné látky, přirozeně v moči obsažené.

Jaká je příčina močových kamenů?

V momentě, kdy dojde ke změně složení moči (sníží se hladina látek bránících tvorbě usazenin) a některý z těchto rozpustných prvků dosahuje vyšší koncentrace, začnou se tvořit drobné krystalky. Tato drobná zrníčka se buď vyloučí anebo se začnou shlukovat, nabalovat se na sebe a tvoří kameny.

Močové kameny se liší svým složením podle toho, z které látky se utvoří. Nejčastěji jsou tvořeny prvky vápníku, kyseliny močové, fosfátů nebo šťavelanu. Ideální podmínky pro vznik močových kamenů představuje koncentrovaná moč způsobená špatným pitným režimem. Strava bohatá na kamenotvorné látky, porucha látkové výměny, opakované záněty močového měchýře, nesprávné používání léků nebo absence pohybu jsou další okolnosti mající pozitivní vliv na tvorbu močových kamenů.

Jak se urolitiáza projevuje a léčí?

O tom, že v těle máme močové kameny nemusíme dlouho vědět. Ozvou se však v momentě, kdy jsou už velké anebo začnou močovým ústrojím putovat. Ostrá bolest postihuje dolní část zad. Pohyb velkých kamenů v ledvinách zapříčiní ledvinovou koliku. Tady už jde o nesnesitelnou bolest vystřelující ve vlnách do třísel, často doprovázenou nevolností a zvracením. V momentě, kdy kámen uvízne v oblasti spoje močového měchýře a močovodu, zablokuje tuto odvodní cestu a tím i odsun moči. Když zafunguje souhra náhod a jsou takto blokované oba odchozí body může dojít až k selhání ledvin.

Bolestivost tohoto onemocnění nás většinou naštěstí zavčas vyžene k lékaři. A jsou-li močové kameny odhaleny ještě dřív, než začnou zlobit (například při rentgenu nebo ultrazvuku) je léčebný proces nejjednodušší. V tom případě dostanete léky proti bolestivým křečím a doporučení zvýšeného pitného režimu a dietním opatřením. Tento postup dokáže eliminovat až 90 % kamenů a ty odejdou přirozenou cestou.

Větší kameny se rozbíjejí pomocí rázové vlny, odstraňují endoskopicky, případně klasickým chirurgickým zákrokem. Vše záleží na velikosti, struktuře a umístění kamenů. Naneštěstí i po jejich odstranění mají tendenci se opětovně utvářet.

Jak předcházet potížím s močením?

Kvalitní pitný režim je základ. Zánětům močového měchýře předcházejte i dostatečnou hygienou přizpůsobenou prostředí intimních partií. Nepřejídejte se, solte s mírou a do svého jídelníčku jen minimálně řaďte potraviny s vysokým podílem bílkovin. Zato pohyb, ten si dopřávejte podle svých možností kdykoliv budete mít příležitost. A to nejen kvůli potížím na malé straně.