Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Pomůže pitný režim hyperaktivnímu močovému měchýři?

Pomůže pitný režim hyperaktivnímu močovému měchýři?

Ze všech stran se na nás valí doporučení o dostatečném pitném režimu. Víme, že voda tělu prospívá. Jenže, co když se pravidelně pít bojíme? Co když nás trápí hyperaktivní močový měchýř a sprintů na toaletu už máme plné zuby? Znamená to snížit příjem tekutin? Rozhodně ne. A dá se s touto nepříjemnou obtíží nějak účinně bojovat? Ano, dá. Aktivní pitný režim je možná paradoxně prvním preventivním opatřením, jak příznaky syndromu OAB začít eliminovat.

Co je hyperaktivní močový měchýř?

Nemoc se projevuje častým močením, kdy se potřeba na malou objevuje okamžitě a je velmi neodbytná. Pacient potřebuje ihned navštívit toaletu, protože odkládání návštěvy této místnosti může znamenat i únik moči. Jakmile se frekvence močení zvýší na více než osm denně a jednou v noci, močový měchýř začíná pracovat hyperaktivně a je nejvyšší čas začít problém řešit.

Hyperaktivní močový měchýř postihuje do věku 60 let mnohem častěji ženy, než muže. Po šedesátce se procento nemocných mužů zvyšuje. Jde o vleklé chronické onemocnění, které trápí až pětinu obyvatel České republiky. Celosvětově je takto postižených více než sto milionů pacientů. Ač je nemoc velmi nepříjemná, nemá závažnější dopad na naše zdraví a možná i právě proto mnoho lidí nikdy lékaře nenavštíví. Proč? Protože se stydí. Ale zcela zbytečně. Močové ústrojí je naší přirozenou součástí, ostychu netřeba. S příznaky i nemocí samotnou lze úspěšně bojovat.

Příčiny OAB syndromu mohou být různé. Nejčastěji se jedná o neurologickou poruchu, důsledek opakovaných zánětů močových cest, zúženou močovou trubici, nezdravý životní styl a nedostatečný pitný režim. Vliv na nástup nemoci má i věk, obezita, kouření, konzumace alkoholu a u žen i četnost porodů.

 

Nebojte se návštěvy urologa

Neodbytné nucení na malou, které nelze překonat, a časté močení oznamují dysfunkci močového měchýře. Seznamte s těmito symptomy svého praktického lékaře. Ten vás odešle ke specialistovi. Urologovi, popřípadě urogynekologovi. Samotné vyšetření, vedoucí k vyloučení jiného onemocnění, není nikterak bolestivé nebo náročné. Kromě dotazníků, odběru moči a krve, vás lékař pravděpodobně podrobí ultrazvukovému vyšetření. Součástí diagnostiky může být i vyšetření prostaty u muže a děložního čípku u ženy.

Léčba OAB syndromu

OAB syndrom dokáže nemocnému pěkně znepříjemnit život. Pacient se začne vyhýbat společenskému životu, cestování a jiným aktivitám spojeným s nemožností okamžitého odskočení si na toaletu. Nemoc zasahuje do osobního a pracovního života a mnohdy vede i k potížím v sexuálním životě. A přitom léčba je tak snadná. Co při zjištění hyperaktivního močového měchýře lékař ordinuje?

Pro boj s OAB je velmi důležitý dostatečný pitný režim. S tím můžete začít ještě před návštěvou lékaře a sami uvidíte, že pravidelné pití minimálně tří litrů tekutin denně příznaky částečně eliminuje. Lékař zajisté doporučí i zdravý životní styl celkově, včetně snížení nadváhy. Trénink a posilování močového měchýře pomůže prodloužit dobu od pocitu potřeby k nutnosti okamžitého vyprázdnění měchýře.

Ve většině případů je pacientům naordinována i medikamentózní léčba. Léky, tak zvaná anticholinergika, efektivně řeší příznaky s OAB spojené. Život pacienta se dostává do normálu a sebevědomí se pomalu a jistě zvyšuje.

Usnadněte si hledání práce

Trápí vás příznaky hyperaktivního močového měchýře? Sedíte u počítače a hledáte práci, ale víc času strávíte na toaletě? Vydat se za prací ven si netroufáte? Změňte to. Zajděte k lékaři a nechte se uzdravit. My vám pomůžeme s tou prací. Zadejte svůj životopis do naší databáze a od počítače si můžete v klidu odskočit. Tentokrát ale už jinam, než na WC.