Blog > Další onemocnění a hendikepy

Pomoc, páchne mi z úst!

Pomoc, páchne mi z úst!

Už se vám někdy stalo, že váš nos ovanul nelibý odér a s hrůzou jste zjistili, že vychází z vašich úst? Nejspíš jste propadli panice a honem utíkali koupit balíček žvýkaček. Věřte nebo ne, ale to jste zažili tu lepší variantu. Horší je, když o zápachu z úst nevíte a je vám divné, proč se od vás lidé odvrací, když s nimi hovoříte. Kde se tento nepříjemný problém bere a jak se ho zbavit?

Halitóza, odborný název pro zápach z úst

Lékaři dělí halitózu na tři základní formy. Halitofobie je spíše psychický problém, kdy nemocný trpí představou, že mu páchne z úst. Ve většině případů je to pouze jeho mylná představa. Hovoříme-li o pseudohalitóze, jedná se už o skutečně zavánějící dech, ovšem jeho příčinou je kouření nebo konzumace aromatických potravin. Však si určitě dovedete živě představit, co s dechem dokáží provést česnek nebo pravé olomoucké tvarůžky.

Pravá halitóza je už skutečný problém. V 90% případů způsobený špatnou ústní hygienou. A těch deset procent? Tady už se jedná o průvodní jev jiného onemocnění a je důležité se o zápachu z úst zmínit svému lékaři.

 

Zanedbaná ústní hygiena jako nejčastější příčina zápachu z úst

Tak, jako si pravidelně myjeme ruce i zbytek těla, je důležité věnovat péči svým ústům. A to nejen kvůli zdravému a zářivému chrupu. Ale to vy jistě víte. Vždyť s pravidelnou péčí o zuby jsme seznamovali už ve školkách.

Nepravidelné nebo nesprávné čištění zubů zanechává v ústech anaerobní bakterie. Ty produkují síru, která způsobuje štěpení bílkovin z potravy. Tento proces uvolňuje těkavé složky a zápach je na světě. Jak tedy zabránit bakteriím, aby se v ústní dutině usazovaly? Věnujte péči ústní hygieně. Pokud sami nevíte jak na to, klidně navštivte dentální hygienistku. Péči o chrup i ústa vám srozumitelně vysvětlí a názorně ukáže, jak vše dělat správně. Navíc odstraní nevzhledný zubní plak. Účinně pomůže předcházet paradontóze.

Základy ústní hygieny jsou snadné

K základním úkonům ústní hygieny patří pravidelné čištění zubů. Minimálně dvakrát denně, při potížích s halitózou ideálně po každém jídle. Nezapomínejte ani na mezizubní prostory. Právě tato místa jsou pro bakterie hotový ráj. Naučte se používat mezizubní kartáček, popřípadě zubní nit. S bakteriemi usazenými na jazyku si poradí škrabka na jazyk. Koupíte ji v lékárně nebo drogerii, stejně jako ostatní pomůcky ústní hygieny. Vůbec se škrabky nebojte. Je plastová a bezpečná. Žádné poranění nehrozí. Když s ní budete jazyk čistit každý den, pomůže vám nejen vyhnat bakterie, ale i odstranit nevzhledný povlak. S bakteriemi v ústech skvěle bojují i ústní vody nebo spreje. A navíc příjemně osvěží dech.

Jaké jsou ostatní příčiny halitózy?

Pokud pravidelná a důsledná péče o dutinu ústní zápach z úst neodstraní, pravděpodobně vás trápí jiné onemocnění. Vaše kroky by nejdříve měly vést do ordinace zubního lékaře. Ten zkontroluje, zda vaše zuby nemají kazy nebo neprodělávají zánět.

Příčiny halitózy mohou být ovšem zakořeněné dál než v ústech. Zápach z úst může doprovázet:

  • osoby s trávicími problémy, zejména s obtížemi se zpracováváním mléčného tuku a bílkovin;
  • diabetiky, kteří zápachem z úst snadno odhalí nejen zvýšenou hladinu acetonu;
  • nemocné se zánětem v oblasti hlavy (zubů, středního ucha, vedlejších nosních dutin;
  • onkologické pacienty;
  • lidi trpící nadměrnou únavou, vyčerpáním nebo hormonální nerovnováhou.

Zápach z úst je často spojován i s vysušenou sliznicí v ústech. Úbytek slin mohou způsobovat některé léky (na vysoký krevní tlak, antidepresiva, antibiotika), ale také alkohol a kouření. Další důvod, proč típnout poslední cigaretu a další si nezapálit.

Halitóza není ostuda, jen zdravotní překážka, kterou je potřeba vyřešit. Tak na nic neváhejte a začněte o sebe pečovat. Správnou ústní hygienou nebo návštěvou lékaře. Až vaše problémy s dechem odezní, hned se budete cítit lépe.