Blog > Další onemocnění a hendikepy

Pomoc nemůžu mluvit! Co dělat aby se vám vrátil hlas.

Pomoc nemůžu mluvit! Co dělat aby se vám vrátil hlas.

Chřipky a viry dovedou zvláště v zimním období docela potrápit. Kromě klasického kašle a teplot nebo horeček, se umí usídlit totiž na hlasivkách. A poté nám z úst místo našeho hlasu vychází sípot, chrapot, nebo dokonce vůbec nic.

Jak se ztráty hlasu zbavit?

Bude záležet na tom, z jaké příčiny ke ztrátě hlasu došlo.

 

Viróza a nachlazení

Pokud jste nastydli, máte virózu a nebo vás pálí v krku a sužuje rýma. Je dobré začít s celkovou léčbou zánětu. Nezaměřovat se jen na hlasivky.

Pomoci mohou volně dostupné léky, kloktadla a pití teplých nápojů s vitamínem C. Máte-li kašel a potřebujete začít odkašlávat zkuste svařenou cibuli s majoránkou. 

S otoky sliznic dobře pomáhá pro změnu vápník, dopřávejte si ho proto dostatek.

Suchý vzduch

Hlasivkám nesvědčí suchý a teplý vzduch, který se většinou v zimě díky ústřednímu topení tvoří v bytech. Sliznice se překrvují, vysychají a mohou otékat. V důsledku toho jsou sliznice ještě více náchylnější k onemocnění dýchacích cest. 

Proto je dobré naučit se správně větrat - krátce a intenzivně. Hlasivkám pak pomůže např. čaj z lipového květu, nebo kloktání odvaru ze šalvěje. 

Aby sliznice nevysychaly můžete si obstarat nějaký přípravek z lékárny s obsahem hydrogelu, který sliznice zvlhčuje (např. Hydro pastilky).

Zánět hrtanu

Velmi často můžete přijít o hlas pokud máte zánět hrtanu - laryngitidu, která se projevuje velmi oteklým krkem. Špatně se nemocnému dýchá a nesprávně proudící vzduch vadí i hlasivkám. 

Na otok mohou pomoci antihistaminika nebo Priessnitzův zábal.

Pozor na akutní laryngitidu u malých dětí - může nastat tak rychle, že krk oteče natolik, že se dítě začne dusit. Velmi často k tomu dochází v noci. V tomto případě ihned volejte záchranku!

Přetížení a únava hlasivek

O hlas umí připravit i dlouhé a hlasité povzbuzování vašeho sportovního favorita, dlouhý a hlasitý zpěv nebo dlouhá řeč, při které vysychá v krku. Hlasivky vám také nepoděkují za prašné a zakouřené prostředí nebo chemikálie ve vzduchu. V tomto případě, ale ztráta hlasu nebývá dlouhodobá a sama přejde. 

Abyste hlasivkám pomohli dodržujte hlasový klid - nemluvte, nešeptejte. Nepijte alkohol a zkuste odložit i cigarety, hlasivky to vysušuje a zpomaluje se regenerace. Naopak nic nezkazíte kloktáním Vincentky.