Blog > Psychika

Podzimní deprese

Podzimní deprese

Znáte to, začne podzim. Venku je zima. Průměrný člověk ráno vstane za tmy a než dorazí z práce a obstará nákupy a povinnosti je tma znovu. Není divu, že se nám v tomto období zhorší nálada a můžou se objevit podzimní deprese. Jak proti nim bojovat?

Předně si upřesněme co to ta podzimní deprese je. 

Podzimní deprese není depresí v pravém slova smyslu. Jedná se o sezónní afektivní poruchu, která se může projevovat pocity úzkosti, nervozity a smutku.

Je to způsobeno ovlivněním biologických rytmů v důsledku úbytku slunečního světla. Na tyto změny více reagují lidé mladšího a středního věku a také dvakrát více působí na ženy než na muže.

 

Jak proti podzimní depresi bojovat?

Dopřejte si co nejvíce denního světla. 

Pokud to není možné, snažte se zdržovat v co nejvíce osvětlených prostorách. Můžete využít i tzv. světelnou terapii, což je uznávaná léčebná forma, která pomáhá překonávat únavu a ospalost. Je třeba ji ale provádět každý den minimálně 30 minut.

Správně se stravujte.

Dopřejte si dostatek ovoce a zeleniny. Vitamíny C a D působí antidepresivně. Naopak je třeba se vyvarovat sladkostem, sice chvilkově pomohou, ale v důsledku více škodí než pomáhají. Výkyvy hladiny cukru totiž způsobují změny nálad. 

Dopřejte si dostatek spánku.

Choďte spát pokud možno ve stejný čas a vstávejte také pravidelně. Před spánkem se doporučuje alespoň dvě hodiny nejíst a nepít, aby se tělo připravilo v klidu na spánek. Zkuste také omezit před spaním pobyt u počítače, televize a používání mobilního telefonu. Tato zařízení vyzařují tzv. modré světlo, a člověku pak déle trvá usnout.

Sportujte.

Pomáhá jako léky ale bez vedlejších účinků. Při sportu se vyplavuje hormon štěstí. Nemusíte zrovna dřít v posilovně, stačí delší procházka, projížďka na kole či na kolečkových bruslích.

Zkuste bylinky.

O vlivu bylinek na zdraví nemá cenu diskutovat. Osvědčený recept je dostatek vitamínu B, hořčíku, zeleného čaje a guarany. Před spaním můžete zvolit meduňku, či kozlík lékařský (ten sice zapáchá, ale pomáhá), které vám pomohou uklidnit se a uvolnit.