Blog > Další onemocnění a hendikepy

Pneumokoková infekce - není nebezpečná jen pro děti a seniory

Pneumokoková infekce - není nebezpečná jen pro děti a seniory

Pneumokokovou infekci způsobuje bakterie Streptococcus pneumoniae a je nebezpečná nejen pro malé děti a seniory.

Co pneumokok způsobuje a koho ohrožuje?

Pneumokok je celkem běžná bakterie, která číhá na sliznicích dýchacích cest a jakmile má hostitel narušenou obranyschopnost organismu zaútočí. Nejčastěji napadá dýchací cesty, střední ucho a umí způsobit i zápaly plic nebo napadnout nervovou soustavu či krevní oběh.

 

Ohrožené skupiny jsou:

  • děti do 2 let věku
  • děti ve školkách a kolektivu
  • kuřáci
  • senioři cca nad 65 let, obzvlášť pokud pobývají v sociálních zařízeních a pod.
  • chronicky nemocní (hlavně ti s onemocněním plic, imunity, osoby s postižením jater, ledvin nebo sleziny a dále diabetici a kardiaci)

Onemocnění se pak dělí na méně závažné tzv. neinvazivní, kdy bakterie napadá sliznice a způsobuje záněty dutin, záněty středního ucha nebo lehčí zápaly plic. Jenže neinvazivní forma se může zvrtnout v tzv. invazivní. To už je pak vážné, bakterie pronikne do krevního oběhu a může způsobit otravu krve. Invazivní forma také může napadnout mozkomíšní mok a způsobit nebezpečný zánět mozkových blan, kdy až u 23% nemocných hrozí i riziko úmrtí.

Jak se onemocnění bránit?

Na pneumokokovou infekci existuje vakcína - očkování. Pro osoby nad 65 let a pro kojence ho hradí pojišťovna. Ale vyplatí se všem v rizikových skupinách. Vakcína má jen jednu dávku a na přeočkování se minimálně zatím, nemusí.

Kdy se očkovat?

Pneumokok je stejně jako chřipka nemocí sezónní, nejčastěji se s ním tedy setkáte na podzim a v zimních měsících. Očkování je proto vhodné zvolit před tímto obdobím. Ale nejlepší je se vždy poradit s lékařem.