Blog > Další onemocnění a hendikepy

Plantární fasciitida - předvoj patní ostruhy

Plantární fasciitida - předvoj patní ostruhy

Projevuje se hlavně po ránu prudkou bolestí na spodku paty. Bolest sice rozchodíte, nebo rozcvičíte, ale pokud poté chodidlo opět zatěžujete objeví se bolest znovu.

Příčinou bolesti je neúměrná zátěž Plantární fascie - což je šlacha vedoucí od úponu na patní kosti přes rozvětvení, až ke všem prstům.

Co bolest způsobuje?

Bolest vzniká v důsledku velké zátěže, trpí jí často běžci. Může být ale také způsobena nadváhou, nesprávnou obuví a nesprávným cvičením. Nejprve dojde k degenerativním změnám v kolagenové struktuře šlachy a později nastoupí zánět. Že se bolest objeví zrovna v oblasti paty je díky tomu, že u paty je jen jeden úpon, zatímco směrem k prstů se zátěž rozloží na jednotlivá rozvětvení šlachy.

 

Pozor na záměnu

Bolest způsobená zánětem Plantární fascie se podobá bolestem při patní ostruze, proto navštivte raději odborníka - podologa či ortopeda.

Jak bolestem předcházet

  1. Klid a odpočinek - tohle asi zrovna nadšení běžci rádi neuslyší, ale pokud se bolest objeví, vynechte sport a omezte i chůzi ať se nezvětšuje otok. Ke sportu se vraťte až potíže úplně vymizí.
  2. Ortopedické vložky do bot - vložka má funkci tlumiče nárazů a součastně funguje jako podpora klenby aby tlak nepůsobil přímo na ni. Ve specializovaných prodejnách se navíc nechají objednat vložky přímo na míru.
  3. Chlazení - aby se uklidnil zánět můžete zkusit nohu ledovat, po dobu cca 15 minut 3x denně. Vždy si dejte led do ručníku apod. neledujte přímo.
  4. Masáž - na zmírnění obtíží můžete také vyzkoušet olejovou masáž ze směsi oleje ze zimosrázu a jojobového nebo avokádového oleje. Případně masírujte, pokud to není nepříjemné, malým míčkem - např. golfovým.
  5. Posilujte a protahujte - ale ne hned po chlazení! Využít se dá malá plastová láhev naplněná vodou, kterou budete válet chodidlem po zemi, případně využijte třeba tenisák.  Cviky provádějte vždy na obou nohou. Protože je třeba zpevnit celou oblast kotníku a lýtka, jsou vhodná i cvičení na ploché nohy, nebo balanční cviky.